Rus rublesi yükselişini sürdürüyor: Euro karşısında iki yılın zirvesini gördü

Muharebeye ve yaptırımlara karşın Rusya’nın para birimi yükselişini sürdürüyor.

24 Şubat’ta başlamış olan Ukrayna işgalinin derhal öncesinde 92 seviyesinde olan ve yaptırımların etkisiyle mart ayı başlangıcında 168’i gören Euro/ruble kuru, bugün 74 seviyelerine kadar geriledi.

Rublenin bugün Euro karşısında iki yılı aşkın sürenin zirvesine yükseldiğini aktaran Reuters, vergi ödemelerinin bu gelişmede etkili bulunduğunu, bilhassa şirketlerin maden çıkarma vergisi ödemelerinin rol oynadığını yazdı.

Savaşın derhal öncesinde 81 seviyelerinde olan ve yaptırımların etkisiyle mart başlangıcında 177’yi gören ABD doları/ruble kuru da bugün 72 seviyesine kadar geriledi. Bu da ruble için altı ayın zirvesi oldu.

NASIL YÜKSELDİ?

Rus rublesinin güçlenmesinde, yaptırımlarla beraber ithalatın çökmesine karşın başta enerji olmak suretiyle emtia ihracatındaki kuvvetli seyrini koruması, bu sayede yüksek cari fazla verilmesi, faiz artışı ve sert ana para kontrolleri etkili oldu.

Rusya Merkez Bankası’nın 300 milyar doları aşan oranda dolar ve euro cinsel rezervinin dondurulmasına karşın rublenin kuvvetli kalmasında, Rusya içinde dövize erişimin ve yurt dışını para transferlerinin kısıtlanması da belirleyici rol oynadı. Bu önlemler sonucunda ruble karşılığı döviz işlem hacimlerinde sert düşüş görüldü.

Kremlin’in ruble ile doğalgaz satışı sonucu da, hemen hemen ilk ödemeler yapılmasa da para birimini destekleyen bir başka unsur oldu.

TABLO TERSE DÖNEBİLİR

Öte taraftan, Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın notunda, ana para kontrollerinin gevşetilmesinin peşinden ihracatçıların döviz satışlarının pratikte sona ereceği ve muhtemelen rublenin baskı altında kalacağı uyarısında bulunmuş oldu.

Rusya Merkez Bankası’nın Cuma günkü faiz sonucu da ruble için mühim olacak. 28 Şubatta muhteşem toplantıyla yüzde 9,5ten yüzde 20ye yükselttiği siyaset faizinde 8 Nisan’da 300 baz puan indiren bankanın, 29 Nisan’daki toplantısında 200 baz puan daha indirim sonucu alması planlanıyor.

Zor durumdaki ekonomiyi desteklemek suretiyle kredileri ucuzlatmak isteyen banka, enflasyondaki yükselişi ve ruble üstünde baskı oluşmasını da göze almış oldu.

EKONOMİ SERT KÜÇÜLECEK

Para birimindeki değerlenmeye karşın Rusya ekonomisinin 2022’de yüzde 10’un üstünde küçülmesi planlanıyor.

ABD’nin Rusya’nın dolar cinsel borçlarını ödemesini engellemesi de ülkenin teknik olarak temerrüde sürüklenmesine niçin oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.