Rus parası Erdoğan’ı kurtarmaz

Türkiye ve dünya siyasetinin Türkiye ekonomisine yansımasını değerlendiren Atilla Yeşilada, Rusya ve Suudi Arabistan ile olan ilişkilerin ne şeklinde sonuçlar doğuracağına ilişkin, Rus-Arap parası Erdoğan’ı kurtarmaz yorumunu yapmış oldu. Yeşilada, Dr. Artunç Kocabalkan ile katılmış olduğu youtube programında şu yorumu yapmış oldu:

50 MİLYAR DOLAR GELSE

Rusyadan bizlere daha çok para gelebilir. Rusyanın bizlerden yaptırımların etrafından dolaşmaya yardım etme beklentisi var fakat Suudi Arabistanın Türkiye ile ilgili bir beklentisi yok. Diyelim ki; Rusyadan 50 milyar dolar geldi. Bu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğana seçim kazandırır mı? Kazandırmaz. Tek oy bile getirmez. Yüzde 80 enflasyon üretiyoruz; para geldi, harcamaları iki misline çıkardın, ne olur enflasyon? Yüzde 160a çıkar. Türkiyede harcamalar cari açığa sıçradığı için Putinin verdiği paranın büyük kısmı cari açığı finanse etmeye gider. Ek olarak gelecek paranın büyük kısmı iktidara yakın isimlere gider.

GÜÇLÜ TL DE ZARAR

Atilla Yeşilada ekonominin önündeki en mühim çıkmazı şu şekilde ortaya koydu: Bundan sonrasında dolar TLnin kıymet kazanması da Erdoğana oy kazandırmaz. Türkiyede halkın derdi işsizlik, yoksulluk. Bu tarz şeyleri TL kıymet kazansa da çözemiyorsun. TLnin kıymet kazanması da bundan sonrasında harcamalar tarafınca enflasyonu körükleyecek bir tesir yapmış olacaktır. Yeşilada bundan sonrasında enflasyonun denetlenmesi için vasıta olarak kredi miktarının seçildiğini belirterek, İş dünyasının şikayetleri de bundan dedi.

Seçimler yaklaştıkça kur korumada çözülme olur

Atilla Yeşilada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunun Kur Korumalı Mevduatta (KKM) dolar farkını ödemeyeceğim çıkışını Erdoğan ile Kılıçdaroğlu içinde bir finans satrancı oynanıyor. Kılıçdaroğlu, Erdoğana aldığın kararların faturasını seçimden sonrasında benim kazanacağım döneme atamazsın, kendi döneminde sonuçlarıyla yüzleş diyor şeklinde yorumladı. Yeşilada, marttan itibaren seçimlere yaklaştıkça KKMden fazlaca süratli bir çözülme görüleceğini söylemiş oldu.

Yeşilada’dan tahminler:

1- Fed, faizi yüzde 4.75ten ilkin durmayacak.

2- Euro/dolar paritesi 1in altına düşer.

3- SPde sert satış olur.

4- Altında 1.600 dolar görülür.

5- Gelişmekte olan ülkelerde büyük sorun yaşanacak fakat bu bizi etkilemez zira bizlere girip çıkan bir yabancı ana para yok.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.