Rus oligark Kamenşçik’in lüks yatı Türkiye’ye geliyor

Ukrayna’daki işgal sonrasında yaptırımlardan kaçmak için Türkiye’ye akın eden Rus oligarklara ilişkin yatların sayısı artıyor.

Rus oligark Kamenşçik’in lüks yatı Türkiye’ye geliyor

Rus oligark Dimitri Kamenşçik’e ilişkin 400 milyon dolar tutarındaki lüks yatın Batılı ülkelerin yaptırımlarından kaçmak suretiyle Türkiye’ye doğru yol almış olduğu bildirildi.

Uzun süre Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti Santo Domingo’daki bir limanda bulunan Flying Fox (Uçan Tilki) isminde yatın, ABD tarafınca Kamenşçik’e yönelik başlatılan para aklama ve tabanca kaçakçılığı soruşturması sonrasında buradan ayrılarak Türkiye’ye yöneldiği kaydedildi. ABD’nin talebi üstüne Dominik yetkilileri gemiye bir süre el koymuş ve içinde arama yapmıştı.

400 milyon dolarlık dev yatta büyük bir yüzme havuzu, beyazperde, hastane ve iki helikopter pisti bulunuyor. Kamenşçik, Moskova’daki Domodedovo Havalimanı’nın başkanı ve Forbes’a gore serveti 2,1 milyar doları buluyor.

YAPTIRIM UYGULAMAYAN TÜRKİYE POPÜLER OLDU

Business Insider, vapur verilerine gore lüks yatın 22 Nisan’da Dominik Cumhuriyeti’nden ayrıldığını aktardı. Geminin dün Cezayir’in doğusundan Türkiye’ye doğru yol almış olduğu açıklandı. Deniz Trafiği sitesinde geminin rotasıyla ilgili bir kayıt bulunmuyor.

Ukrayna işgali sonrasında birçok Batılı ülke Rusya’ya yaptırımları yaşamı geçirirken Türkiye yaptırım tatbik eden ülkeler içinde yer almadı. Son haftalarda Roman Abramoviç ve Oleg Deripaska şeklinde birçok Rus oligark da yaptırımlardan kaçmak için lüks yatlarını Türkiye’ye yönlendirmişti.

Rus oligark Deripaska'nın lüks yatı Göçek'e geldi İlginizi Çekebilir Rus oligark Deripaska’nın lüks yatı Göçek’e geldi Putin'in Şehrazat'ı olduğu iddia edilmişti: İtalya, lüks yata el koydu İlginizi Çekebilir Putin’in Şehrazat’ı olduğu öne sürülmüştü: İtalya, lüks yata el koydu

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir