Rus işgali nedeniyle Ukrayna’daki 4 milyon çocuk yerinden edildi

Dünyanın dört bir tarafındaki ufaklıklara insani yardım elde eden Birleşmiş Milletler Küçüklere Yardım Fonu, ülkedeki tahmini 4,3 milyon çocuğun yerinden edildiğini söylemiş oldu.

Perşembe günü meydana getirilen açıklamada, bu sayının komşu ülkelere kaçtıktan sonrasında sığınmacı olan 1,8 milyondan fazla evladı ve ek olarak ülkede bulunan sadece ülke içinde yerinden edilmiş 2,5 milyon Ukraynalı evladı kapsadığı açıklandı.

UNICEF İcra Direktörü Catherine Russell yapmış olduğu açıklamada, Cenk, evlatların İkinci Dünya Savaşından bu yana en süratli büyük ölçekli yerinden edilmelerinden birine niçin oldu. Bu, gelecek nesiller için kalıcı sonuçlar doğurabilecek korkulu bir dönüm noktası. Evlatların güvenliği, esenliği ve temel hizmetlere erişimleri, durmaksızın devam eden korkulu şiddetin tehdidi altında dedi.

Geçen hafta ajans, Rusyanın işgalinden bu yana neredeyse her saniye Ukraynalı bir çocuğun sığınmacı bulunduğunu söylemiş oldu. Kısaca; 24 Şubattan bu yana her gün 75.000den fazla Ukraynalı çocuk sığınmacı oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir