Rus heyetin kalacağı villanın camları kurşun geçirmez

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitri Kuleba, iki ülke arasındaki savaşın sona erdirilmesi için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlunun daveti üstüne Antalya Mezuniyet belgesi Forumu (ADF) kapsamında yarın Antalyada bir araya gelecek. Savaşın başladığı günden beri ilk kez temas kuracak olan iki bakan, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlunun da katılacağı üçlü toplantı meydana getirecek.

SİNYAL KESİCİ YERLEŞTİRİLDİ

Dünyanın gözü, bu toplantıya çevrilmişken, programın hazırlıkları da tamamlandı. Toplantının Regnum Carya Otel ve çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı, güvenlik koridoru oluşturuldu. Dron şeklinde hava araçlarına karşı jammer (sinyal kesici) yerleştirildi.

Çavuşoğlu, Lavrov ve Kulebanın üçlü toplantısı, 2015 senesinde G-20 Zirvesinde ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Lideri Vladimir Putin şeklinde dünya liderlerinin de ağırlandığı salonda gerçekleşecek.

TOPLANTI DIŞINDA KARŞILAŞMAYACAKLAR

Rus ve Ukrayna heyetleri, toplantı haricinde karşılaşmayacak, ayrı otellerde konaklayacak. Zirvenin yapılacağı otelde konaklayacak Rus heyetin kalacağı villanın camları kurşun geçirmez. 12,5 milyon TLye mal olan ve otel içinde ayrı bir bölümde, demir parmaklıkla çevrilen villanın hususi güvenliği de var. 3 kattan oluşan asansörlü villa, ortalama 4 bin metrekare üstüne oturtulmuş. Ukrayna heyeti ise derhal bu otelin yakınındaki başka bir 5 yıldızlı otelde konaklayacak.

AKREDİTASYON YOĞUNLUĞU

Zirve için Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının elektronik ortamda dün açmış olduğu akreditasyona üstün dereceli düzeyde müracaat oldu. Rusya-Türkiye- Ukrayna Dışişleri Bakanları Toplantısı için 150si yabancı 334 gazeteci akredite edildi. Toplantıyı 34 ülkeden basın mensupları ve medya kuruluşları takip edecek. Bu ülkeler içinde Ukrayna ve Rusya Federasyonunun yanı sıra ABD Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Almanya, İsrail, Japonya, Kanada, Hollanda ve Çin Halk Cumhuriyeti de bulunuyor. (DHA)

 

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.