Rus denizaltıları Karadeniz’den Ukrayna’ya seyir füzeleri fırlattı

Rusyanın Ukraynayı işgalinde 59uncu günde de çatışmalar doğu kentlerinde şiddetlenirken, Rusyanın Ukrayna hedeflerini vurmak için Karadenizdeki denizaltılardan seyir füzeleri fırlattığı açıklandı.

İngiliz The Times gazetesi, Rusyanın bilhassa Moskovanın batırılmasının arkasından denizlerde daha davranışlarında ölçülü bir yaklaşım izlediği vurgularken, Rus denizaltılarının bölgede konuşlandığını iddia etti.

Rusya tarafınca yüzeyin 50 metre altından fırlatılan füzelerin uydularla tespitinin bile neredeyse olanaksız olduğu vurgulanırken, Rus limanlarında tertipli olarak uzun menzilli füzeleri ve harp başlıklarının yüklendiğine dair iddialar da gündeme geldi.

GÜÇLÜ KANITLAR VAR

Denizaltılarda uzmanlaşmış bir analist olan HI Sutton ve Informasyon Direnci Merkezinde araştırmacı olan Benjamin Pittet The Timesa yapmış olduğu açıklamada,  Karadenizdeki denizaltıların Ukrayna kara mevzilerine saldırdıklarına ve muharebede kilit bir rol oynadıklarına dair kuvvetli kanıtlar var’. dedi

Önde gelen bir Rus komutan, Rusyanın amacının Ukraynanın güneyinin tamamını ve doğudaki Donbası işgal etmek bulunduğunu söylemiş oldu. Rusya Merkez Askeri Bölgesi komutan yardımcısı General Rustam Minnekayev, Rus basınında yer edinen haberlere nazaran, “Ukraynanın güneyini denetlemek, Rusça konuşan nüfusa yönelik baskıların da olduğu Transdinyestere giden başka bir yol” dedi.

Rus donanmasının Karadenizde etkinlik gösteren Kilo sınıfı denizaltılara haiz olduğu düşünülüyor. Sovyetler Birliğinde Sovyet Birliği için tasarlanmış ve inşa edilmiş bir dizel-elektrikli avcı denizaltı olan kilo sınıfı denizaltıların  Amerikan Tomahawka eşdeğer kuvvetli Kalibr seyir füzeleri ile donatıldıkları düşünülüyor. Füzelerin torpido tüplerinden fırlatılabileceği ve ortalama 1.550 mil menzile haiz olduğu sanılıyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir