Rus askerin annesi: Moskova kruvazöründe 40 asker öldü

Rusya’nın Karadeniz Filosunun amiral gemisi Moskova kruvazörünün 14 Nisan’da batmasının arkasından Rusya’nın Nobel ödüllü gazetecisi Dmitry Muratov’un sahibi olduğu Novaya Gazeta bu vakayla ilgili yapmış olduğu araştırmaları okuyucularına aktardı.

Moskova kruvazöründe görevli Rus askerlerinin aileler ile meydana getirilen görüşmelere yer verilen haberde, kruvazörde görevli bir Rus askerinin annesinin, oğluyla vakadan sonrasında görüştüğü aktarılarak, “Moskova kruvazörüne gitmeden ilkin gizlilik sözleşmesi imzalattılar. Oğlumun görevlilik bilgilerini size anlatamam. Korkuyorum. İnanın oldukca korkuyorum. Oğlumun güvenliğini düşünmek zorundayım. Oğlum 15 Nisan’da beni aradı. ‘Anne bu şekilde bir zamanda bu şekilde bir karmaşa yaşanacağını düşünmemiştim. Gördüklerimi detaylı bir şekilde anlatamam. Bu oldukca korkunçtu. 40 şahıs öldü birkaç şahıs kayboldu. Birçok yaralı var. Yaralıların birçoğunun uzuvları koptu. Büyük patlamalar vardı” ifadelerine yer verildi.

Haberde ek olarak Rus askerinin annesinin, “Oğlumu iyi mi bekleyeceğimi bilmiyorum. Oldukça korkuyorum. Niçin tüm gerçekleri basın üstünden anlatmıyorlar? Bundan dolayı Müdafa Bakanlığı Ukrayna yenilgisini kabul etmek istemiyor” söylediği aktarıldı.

MOSKOVA KRUVAZÖRÜNDEKİ 27 KİŞİ KAYIP

Moskova kruvazöründe görevli öteki denizcilerin yakınlarının ifadelerini de yer verilen haberde, Rus toplumsal medya sitesi Odnoklassnikide Varvara Vakhrusheva’nın, Moskova Kruvazörüne meydana getirilen saldırıda 41 yaşındaki eşi Ivan Vakhrushevin öldüğüne dair paylaşımına yer verildi. Ölen askerin eşi paylaşımında, Rus ordu komutasından arandığını ve eşinin vefat etmesiyle ilgili informasyon aktarıldığını ifade ederek, 27 Rus denizcinin de yitik olduğuna dair informasyon edindiğini belirtti.

OĞLUM KAYIPLAR LİSTESİNDE YER ALIYOR

Haberde, başka bir toplumsal medya paylaşım sitesi olan VK’dan paylaşım meydana getiren ve cenk gemisinde görevli Yegor Shkrebetsin babası Dmitry Shkrebets’in paylaşımına yer verildi. Shkrebets paylaşımında, oğlunun yitik bulunduğunu ifade ederek, “Oğlum Yegor Shkrebets geçtiğimiz 2 Temmuz’da Yalta kentinden (Kırım) askere çağırıldı. Sonrasında Karadeniz Filosundaki Moskova Kruvazöründe aşçı ve tedarikçi olarak hizmete başladı. 13 14 Nisan gecesi bir trajedi yaşandı. Tüm mürettebatın tahliye edilmiş olduğu bildirildi. Bu bir yalan. Askere alınan oğlum Moskova kruvazörü komutanlarının verdiği bilgilere gore ölü ve yaralılar içinde değil, kaybolanlar sıralamasında” dedi.

RUSYA SAVAŞ GEMİSİ HAKKINDAKİ SORULARI GEÇİŞTİRİYOR

Rus donanmasının amiral gemisi Moskova kruvazörü ile ilgili tartışmalar hala devam ederken, geminin batmasından sonrasında izahat meydana getiren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, kati bilgiler aktarma mevzusunda çekingen davrandı.

Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Moskova kruvazörü ile ilgili toplantı yapmayacağını ve araştırmalarda bulunmak için Kırım’a gitmeyeceğini söylemiş oldu. Harp gemisinde neler yaşandığı ve kayıpların olup olmadığı ile ilgili soruları ise Peskov, “Bu Rusya Müdafa Bakanlığı’nın meselesi” ifadesini kullanarak yorum yapmadı.

NEPTÜN FÜZELERİYLE VURULDUĞU İDDİA EDİLMİŞTİ

Ukrayna tarafı, Moskova Kruvazörünü Ukrayna’daki Yılan Adası’nın 46 kilometre açıklarında 2 tane Neptün füzesi ile vurduğunu iddia etmişti. Rusya, Ukrayna tarafının roket ile vurma iddialarının reddederek, geminin cephane patlaması sonucu hasar aldığını ve 14 Nisan’da limana çekilmiş olduğu sırada hava koşullarının etkisiyle batmış olduğu duyurmuştu.

Rusya Müdafa Bakanlığı, gemideki askerlerin tahliye edildiğini ifade etmiş, ölü ve yaralı sayısına ilişkin informasyon paylaşmamıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.