Ruble yaptırımlar nedeniyle çakıldı

Rusyanın Ukraynaya dönük askeri müdahalesi sebebiyle ABD ve Avrupa ülkelerinin uyguladığı finansal yaptırımların arkasından haftanın ilk işlem gününde Ruble çakıldı.

Batılı ülkelerin Rusyayı swift sisteminden çıkarma sonucu alması sonrası Rus rublesi offshore işlemlerde yüzde 30 geriledi. Geçtiğimiz haftayı 83 seviyesinden kapatan Dolar/Ruble kuru 108 seviyesine terfi etti. Ruble şubat ayında en fena performans gösteren gelişen piyasa para birimi oldu.

BORSA ÖNLEMİ

Ek olarak Moskova Borsası, bugün normalden ortalama üç saat sonrasında döviz ve para piyasası ticaretine başlayacağını deklare etti.

Öte taraftan, dolar Ukraynadaki gerilimden destek buldu. ABD dolarının kıymetini ölçen Dolar endeksi cuma günü kapanmış olduğu 96,57 seviyesinin oldukça üstünde kalmış olarak son olarak 97,24 seviyesini görmüş oldu.

NE OLMUŞTU?

Rusyanın Ukraynaya operasyon başlatmasının arkasından batılı güçler çeşitli finansal yaptırımları ard arda deklare etti. Rus askeri araçları dün, Ukraynanın en büyük ikinci şehrine girdi ve patlamalar dördüncü günde de petrol ve doğalgaz tesislerini sarstı.

ABD ve müttefikleri karşılık olarak bazı Rus bankalarını internasyonal SWIFT ödeme sisteminden çıkarma sonucu almıştı. Rusya Merkez Bankasının internasyonal varlıklarını dondurmak da atılacak adımlar içinde bulunuyor ve gelecek günlerde yaptırımın uygulanması umut ediliyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.