Roman Abramovich’in 7 milyar dolardan fazla varlığı donduruldu

İngiltere ve Fransa arasındaki Manş Adaları’ndan en büyüğü olan Jerseydeki Kraliyet Mahkemesi, Rusyanın Ukraynayı işgali üstüne İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) tarafınca Rusyaya yönelik yaptırım listesine eklenen Rus milyarder Roman Abromovichin 7 milyar dolardan fazla varlığını dondurdu.

Jersey Hukuk Memurları Departmanı tarafınca meydana getirilen açıklamada, Jersey Kraliyet Mahkemesinin Abramovichin kamuya açık olarak tahmin edilen servetinin yarısına eşdeğer olan 7 milyar dolardan fazla varlığı dondurduğunu ve polisin milyarderle bağlantılı olduğundan şüphelenilen mülkleri aramış olduğu aktarıldı.

Açıklamada, Kraliyet Mahkemesi, 12 Nisanda Abramovich ile bağlantılı olduğundan şüphelenilen ve kıymeti 7 milyar ABD doları aştığı anlaşılan varlıklar için resmi bir dondurma emri verdi denildi.

Bloomberg Milyarderler Endeksine nazaran net serveti 13.9 milyar dolar olan Abramovichin temsilcileri ise mevzuyla ilgili hemen hemen bir izahat yapmadı.

CHELSEANİN YÖNETİMİNİ DEVRETMİŞTİ

Birleşik Krallık kaynaklarına nazaran Jerseyin başkenti St. Helierde bir adresi olan Camberley International Investments Ltd. adlı bir şirketten Abramovichin sahibi olduğu Chelsea Holdinge 1.4 milyar dolarlık bir fon sağlandığı açıklandı. Abramovich, yaptırım tehlikesiyle karşı karşıya olduğundan İngiltere Premier Lig ekiplerinden Chelsea’nin yönetimini devretmişti.

ZELENSKİY, ABRAMOVİCHİN YAPTIRIMLARDAN MUAF TUTULMASINI İSTEMİŞTİ

Ukrayna Devlet Başkanı Valdimir Zelenskiynin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putinle bağlantılı olduğu iddiasıyla Avrupa Birliği ve İngiltere tarafınca yaptırıma uğrayan Abramovichin sulh anlaşmasında rol oynayabileceği ihtimali ile Abramoviche yaptırım uygulamamasını istediği belirtilmişti. Öte taraftan Abramovich, İstanbulda Rusya ve Ukrayna heyetleri içinde meydana getirilen müzakerede yer almıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.