Rezervasyonlar durdu çek ödemeleri iptal

Bu yıl hem gelirlerde hem de gezgin sayısında süratli bir ivme yakalamayı hedefleyen gezim sektörü Rusya ve Ukrayna içinde yaşanmış olan gelişimleri kaygı ile izlerken, sektörde rezervasyonlar durdu, ödemeler ertelenmeye başlandı. Paket turlarla gelen ve 100-300 kişilik grupların oluşturduğu büyük montanlı satışlar için mart ayında ön ödeme meydana getiren yada çek veren tur operatörleri ödemeleri ertelerken, verilmiş güvence saptanca çeklerini de geri istemeye başladı. Rusya’da bazı bankaların SWIFT sisteminden çıkarılması, Rusya’nın yurtdışına döviz çıkarma yasağını devreye alması ve havayolu yaptırımları sebebi ile Rusya’dan gezgin akışının durabileceği belirtiliyor.

KARANLIK BİR ODADAYIZ

Sektörün büyük bir kaygı içinde bulunduğunu özetleyen Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, “Rezervasyonlarda yüzde 70’ten fazla durgunluk var. Yazın gelecek gruplar için tur operatörlerinin taahhüt ettikleri ödemeler var. Bunların akıbetini takip ediyoruz. Bunlar ileriki aylara ötelendi” dedi.

Bu yıl Rus turistlerin Türkiye’ye gelişi ile ilgili de büyük sual işaretlerinin bulunduğunu kaydeden Antalya Büyükşehir Belediyesi Gezim Danışmanı Osman Ayık ise “Karanlık bir odadayız, ışığı bekliyoruz. Sivil havacılık ile ilgili yaptırımlar var. Rus, Ukraynalı misafirlerin hepsi uçakla gelecek. Bu uçakların periyodik tertipli bakımları yapılamadığı süre uçuş yapılamaz”  diye konuştu.

Turizmci bu kez ayakta kalamaz

Salgın ve krizlere karşın bugünlere gelebilen gezim sektörünün Rusya-Ukrayna krizinin uzaması halinde artık ayakta kalamayacağını kaydeden Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Yakup Dinler şöyleki devam etti: “Oldukca karamsar bir hava var. Avrupalı firmalar da sözleşmeleri iptal ediyor şu anda. Kaybımız büyük olacak. Verilen çekler öteleniyor. Otellerin almış olduğu güvence saptanca çekleri de geri isteniyor. Oteller bu çeklerle normalde yağını, besin ürünlerini, alkolünü alır ve sezona hazırlanmış olur. Burada ciddi bir sorun var. Kesinlikle gezim sektörüne hususi bir destek çıkarılmalı. Artık bu yıl turizmci dayanamaz.”

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir