Reuters: Çavuşoğlu, ‘Feminist politikanızdan sıkıldım’ diye bağırdı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu çatısı altında ilk kez gerçekleştirilecek olan Internasyonal Göç Gözden Geçirme Forumu’na katılmak suretiyle geldiği ABD’nin New York’ta temaslarına devam ediyor.

Reuters, Türkiye ile NATO içinde krize yol açan üyelik ile ilgili Çavuşoğlunun Türkiyenin üyelik tekliflerini kabul etmesi için şartlar koymakla kalmadığı, bununla beraber İsveçli Bakan Lindeye sesini yükselttiğine yer verdi. Haberin deposu üç NATO yetkilisi, protokolde yaşanmış olan durumun utanç verici bir kırılma bulunduğunu söylemiş oldu.

UTANÇ VERİCİYDİ

Başka bir yetkili ise, “Bizim için zamanı bir andı fakat Çavuşoğlu, Linde’nin ‘feminist politikasından’ rahatsız bulunduğunu ve oldukca fazla drama getirdiğini söylemiş oldu” ifadesini kullandı. Yetkili odada bulunan birçok kişinin ‘gerginliği artırmamak için sessizliği tercih ettiğini’ söylemiş oldu. Yetkili sözlerini, “Türk meslektaşımızın ne istediğini, doğrusu hakikaten istediğini anlamaya çalışıyorduk. Utanç vericiydi” şeklinde sürdürdü.

Reuters’a konuşan Türk bir kaynak ise, Çavuşoğlu’nun Türkiye’nin tutumunu ‘saygılı bir halde özetlediğini’ söylemiş oldu. Kaynak, “Finlandiya’dan gelen açıklamalar özenle hazırlanmışken, İsveç’in yorumları NATO üyelik hedefine destek olmuyor” ifadesini kullandı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.