Ret cephesi yine aşılamadı

1 Ziraat girdi fiyatı araştırılsın: RET

Tarımdaki girdi fiyatlarındaki artış ve artışa engel olacak önlemler için verilen araştırma önergesi TBMM’de AKP-MHP oylarıyla reddedildi. Önerge sahibi İYİ Parti Mersin Milletvekili Parlak zeka Hakan Sıdalı, gübrenin yüzde 200, mazotun yüzde 105, elektriğin ise yüzde 107 arttığına dikkat çekerek, “Bugün markette 1 kilo limon eşittir 1 litre mazot” dedi. Sıdalı şöyleki devam etti: “Doyuyoruz fakat beslenemiyoruz, üretiyoruz fakat kazanamıyoruz ve buna daha çok da tahammülümüz kalmadı. Senelerdir ithalata dayalı ziraat politikasıyla üretici tutarları dipte. Kazanamayan ziraatçi üretimden çekilince mahsul azalıyor ve fiyatlar da yükseliyor.”

2 Fahiş kira zammı araştırılsın: RET

Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın da aralarında olduğu CHP’li vekillerin fahiş halde artan konut kiralarının araştırılması önergesi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Budak, Avrupa İstatistik Ofisi verilerine bakılırsa, Türkiye’nin AB üyesi ve talibi ülkeler içinde yüzde 59,8’lik kira artışıyla birinci sırada olduğuna dikkat çekti.

3 Artan yoksulluk araştırılsın: RET

Yoksulluğun araştırılması önergesi de AKP-MHP oylarıyla reddedildi. TBMM’deki görüşmelerde söz alan CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, “İnsanlar çuvalla bulgur, patates, soğan alırdı. Şimdi, sizin iktidarınız yardımıyla gram ve tane ile alınıyor” diye konuştu.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs ise “AKP iktidarı ‘yoksullukla savaşım edeceğiz’ diyerek iktidara geldi bugün ise holdinglerin iktidarı oldu” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir