Resesyon endişeleri emtia piyasasını sarsıyor

Küresel resesyon endişeleri ve ABD Merkez Bankasının (Fed) agresif faiz artırımlarına devam edeceğine dönük beklentiler emtia fiyatlarını etkiledi. Rusya-Ukrayna savaşının başlangıcı esnasında sert artan emtia tutarları ekonomik durgunluk endişeleri sebebiyle gerilemeye başladı.

Yatırımcılar Fedden temmuz ayında 75, Eylül ayında 50 baz puan faiz artırımı beklerken talebin iyi mi seyir izleyeceğinin belirsizliği emtia fiyatlarını aşağı çekti. Petrol tutarları dün bir aydan uzun sürenin dip seviyesine düşerken tarımsal emtialar da yeni hasat sezonu öncesinde geriledi.

MERKEZ BANKALARI HAREKETE GEÇTİ

ABDde mayısta yüzde 8,6 ile son 40 senenin en yüksek enflasyonunun kaydedilmesinin peşinden Fed de siyaset faizini son görüşmede 75 baz puan artırarak yüzde 1,75e yükseltti. Böylece son 28 senenin en yüksek faiz artışı gerçeklemiş oldu.

İngiltere Merkez Bankası (BOE) siyaset faizini 25 baz puan artırarak yüzde 1,25e çıkarırken Avrupa Merkez Bankası da temmuzda faiz artışına gidebileceğini duyurdu. Merkez ülkelerin siyaset yapıcıları faiz artırırken geriye kalan pek fazlaca ülke de bu trende uyarak para politikasında sıkılaşmaya gitti.

RESESYON KORKUSU

Merkez bankalarının faizleri yükseltmesi resesyon (ekonomik durgunluk) endişelerini de bununla beraber getirdi. Dünya Bankası Başkanı David Malpass haziran ayı başlarında yapmış olduğu açıklamada, “Birçok ülke için durgunluktan kaçınmak zor olacak” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Uzmanlar merkez bankalarının yüksek enflasyon sebebiyle faiz artırarak ekonomiyi soğutmaya çalışmalarının; düşük yakıt ve enerji tüketimi, yüksek fiyatlı gıdaların daha azca tüketilmesi ve üretim girdilerinde talep azalması şeklinde sonuçlara niçin olabileceği görüşünde.

Emtia tutarları ekonomik durgunluk sebebiyle talepte azalma yaşanacağı yönündeki beklentilerden negatif etkilenirken bu beklentiler ise emtia borsalarında da satış eğiliminin artmasına niçin oluyor.

METALLER SERT GERİLEDİ

Brent petrol varil başına dün 180 dolar seviyesini görürken bugün kısmen kayıplarını toparlayarak 110 doların üzerine geri terfi etti. Sadece metallerdeki negatif hava sürdü.

Ek olarak Çinde yaşanmış olan üretim sorunları da metal fiyatlarını da negatif etkiledi. Ülkede artan çelik stokları ve üretimdeki yavaşlama sebebiyle üst üste 10. günü de kayıpla tamamlamaya hazırlanıyor.

Savaşın başladığı mart sonun emtia tutarları zirve yaparken resesyon sinyalleri ve Çinden gelen haberler tutarları geri çekti. Bakır tutarları ton başına 8 bin 500 dolar civarında seyrederek 16 senenin en düşük seviyesini görmüş oldu.

Kalay günlük yüzde 5 düşüşle 30 bin dolara düşerken, alüminyum ve çinko da yüzde 1’e yakın kıymet yitirdi. Şangay borsasında alüminyum yüzde 2, nikel yüzde 7 kıymet yitirdi.

Gümüş günlük yüzde 1 kıymet kaybıyla ons başına 21 dolar seviyesine gerilerken altın yüzde 0,5 kıymet kaybederek 1828 dolardan işlem görmüş oldu.

TARIMSAL EMTİALAR DA DEĞER KAYBETTİ

Öte taraftan bazı büyük ekonomilerde hasat sezonunun yaklaşması ve resesyon endişeleri tarımsal emtiaların fiyatlarını da etkiledi. Tarımsal ürün fiyatlarının düşmesi ile beraber besin enflasyonundaki artış da bir miktar ertelenmiş oldu.

Chicago borsasında en yüksek işlem hacmine haiz olan buğday vadeli kontratları dün 29 Marttan bu yana görülen en düşük düzey olan ton başına 362 dolar seviyesine geriledi. Soya fasulyesi günlük yüzde 0,4 kıymet kaybederek 615,5 dolar/ton seviyesine, Mısır yüzde 0,2 gerileyerek 275,6 dolar/ton seviyesine düştü.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.