Ramazanda kilo alıyorsanız dikkat

Ramazanda uzun süre aç kalmak, hareketin azalması, beslenme şeklinin ve saatlerinin değişmesi benzer biçimde pek oldukça niçin kilo alımına yol açabilir.

Sadece ramazanı kilo almadan geçirmenin mümkün bulunduğunu belirten Uzman Diyetisyen Ayşe Gül Itimat, önerilerini şöyleki sıraladı…

İFTAR

Bir çok danışanımdan da duyduğum benzer biçimde çoğu zaman çorbayla başlamış olan öğünden sonrasında kısa devam eden bir tıkanma söz mevzusu oluyor. Bu yüzden susuzluk hissini giderdikten sonrasında birden yemeğe yüklenmeyin. İftariyelikler ile tüketim hızınızı yavaşlatabilir ya da öğünün yanında olabilen yoğurt, salata, komposto benzer biçimde eşlikçiler ile yeme hızınızı düşürebilirsiniz. İftarların bolca yağlı, şekerli ve tuzlu olması sebebiyle miktarları sizi rahatsız etmeyecek düzeyde tutmalı ve ‘uykum da gelmesin aslına bakarsan ben geçe kadar oturursam daha kolay olur’ hesabına girmeyin. Zira derin gece uykusu ertesi gün hormonların (açlık, tokluk da dahil) dengede tutulmasında rol oynar. Uykunun bu evresinde gelişme hormonu salınır ve bu vücudun kendini onarımı için önemlidir. Bu da ne kadar uyuduğunuz ile alakalıdır ve genel olarak 7-9 saattir. Hafta boyu tüketimde ana öğünlerde etli, tavuklu sebze yiyecekleri, etli kurubaklagil ya da et, tavuk, hindi, balık yanında zeytinyağlı sebze ya da mevsim salatası eklenebilir. Önden bir çorba, ana öğünlerin yanına da yoğurt, ayran, pilav (bulgur, arpa, karabuğday vb) çeşitleri eşlik edebilir.

SAHUR

Ramazanda sahura kalkmak koşul… Sahur için bir çok kişinin tercih etmiş olduğu benzer biçimde haşlanmış yumurta, oldukça tuzlu olmayan peynir, kaşar, zeytin ya da ceviz, mevsim sebzeleri ve ılımlı oranda tam tahıllı ekmek çeşitleri en kolay ve sindirim sıkıntısı uyandırmayan alternatiflerdendir. Doğal ramazan ayı 30 gün olunca bazı günler, omlet, yeşillikler, azca tuzlu zeytin, peynir, kaşar, taze kuruyemişler, tam tahıllı ekmek yerine kimi zaman omletin içine yulaf ezmesi de tercih edilebilir. İftar lezzetlerinden kurubaklagil, börek, bulgur, sarma benzer biçimde alternatiflere yer verilecekse yanında 1 kase yoğurt ve azca yağlı zeytinyağlı ya da salatanın olması doyuruculuğu ve susuzluk hissini azaltmaya destek olacaktır. Sahur öğünleri için kilit nokta oldukça tuzlu peynir, zeytin, şarküteriden uzak kafi sebze, meyve, kalsiyum kaynaklarını içerebilen ve yoğun karbonhidrattan oluşmayan öğünler kurmaktır.

İFTAR-SAHUR ARASI

Günlük gereksinimde aralara meyve, kuruyemiş, çay çeşitleri, kahve benzer biçimde gün içinde tüketmeye fırsat bulamadığınız gıdaları ekleyebilir ve çeşitliliği artırabilirsiniz. Tatlı isteğinizi de haftanın birkaç günü ılımlı miktarlarda tercih edebilir ve sindiriminizi de rahatlatması adına iftar sonrasına otuz dakika civarı açık hava yürüyüşlerini de ekleyebilirsiniz.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir