Putin’in serveti ortaya saçıldı: Lüks saatler, tasarım ceketler, altın kaplama tuvalet aksesuarları

Rusya ile Ukrayna arasındaki harpte 5inci haftaya girilirken Rus önder Vladimir Putinin lükse olan merakının detaylarını İngiliz medyası ortaya çıkardı. İngilterenin elit gazetelerinden The Times, Putinin lüks merakının uzun senelerdir devam ettiğini belirterek, Kremlin Rusya Devlet Başkanını halkın adamı olarak lanse ediyor fakat açlık sınırının altında yaşayan 16 milyondan biri değil yorumunu yapmış oldu.

Geçen haftalarda Ukraynayı işgal süreci devam ederken Moskovadaki Luzhniki Stadyumunda düzenlenen mitingde İtalyan tasarımı ceketler giyen Putinin milliyetçi açıklamalar yaptığına dikkat çeken The Times Loro Piana marka ceketin fiyatının ortalama 13 bin dolar bulunduğunu ve Rusyada resmi verilere bakılırsa averaj maaşın ise 8.200 dolar bulunduğunu hatırlattı.

6 YILLIK MAAŞINI AVANS ALMIŞ

Putinin lükse olan merakının karşıcılık tarafınca da sık sık dile getirildiğini aktaran The Times, 2015de Kızıl Meydanda vurularak öldürülen muhalif Boris Nemtsovun Putinin villaları, oldukca sayıda jeti, lüks saatleri ve bir filo dolusu pahalı otomobili bulunduğunu söylemişti. 2000de göreve geldiğinden beri Rusyanın değişik bölgelerinde minimum 20 lüks evi olduğu belirtilirken Ilyushin II-96 tipi resmi jetinde ise hususi spor salonu ve 65 bin dolarlık altın kaplama tuvaletler olduğu öne sürülmüştü.

Nemtsovun o dönemde Bu paralar vergi mükelleflerinden çıkmış olduğu için umrunda değil yorumunu yaparken 2018 senesinde Rus muhalif Alexei Navalni de Putinin 439 bin dolar tutarındaki saatler kullandığını aktarmıştı. Bu miktar Putinin 6 senelik maaşına denk gelirken, şu an hapiste olan Navalni, Platin kasalı A Lange Söhne marka saat kullanıyor. Muhtemelen gelecek 6 senenin avansını istedi ve hepsiyle saat satın aldı yorumunu yapmıştı.

ALTIN KAPMALA TUVALET FIRÇASI

Resmi verilere bakılırsa Putin devlet başkanlığı görevinden yılda 121 bin dolar kazanıyor. Geçen yıl Rus muhalif Navalni, Karadeniz kıyısında Putine hususi lüks ve korumalı devasa bir villa yapıldığını da ortaya çıkarmıştı. Altın kaplama wc fırçası ve wc kağıdı tutacağının olduğu iddia edilirken, Putin ise bu iddiaları yalanlamıştı.

Forbes dergisi de Putinin serveti hakkında, Dünyanın en karmaşık servet deposu yorumunu yapmıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.