Putin’in barış görüşmeleri sırasında kalem kırdığı görüntüler yeniden gündemde: “O günlerden belliymiş…”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2015 senesinde Belarus’un başkenti Minsk’te meydana gelen sulh görüşmeleri esnasında kalemi kırdığı anlamış olur tekrardan gündem oldu.

Putin’in barış görüşmeleri sırasında kalem kırdığı görüntüler yeniden gündemde: “O günlerden belliymiş…”

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sürerken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2015 senesinde Almanya ve Fransa’nın da katılmış olduğu Kırım’ın ilhakı sonrası Belarus’taki sulh görüşmelerinde çekilen görüntüleri tekrardan gündem oldu.

Almanya, Fransa, Rusya ve Ukrayna’nın katılımıyla Belarus’un Minsk ketinde gerçekleşen 17 saatlik görüşmelerin peşinden 2015’in Şubat ayında ateşkes anlaşmasına varılmıştı.

O dönem Fransa Cumhurbaşkanı olan François Hollande, anlaşmanın sınır kontrolü ekonomik ilişkilerin tekrardan başlatılması da dahil olmak suretiyle tüm tartışmalı mevzuları kapsadığını söylemişti.

‘KAYGI VE ÖFKE BELİRTİLERİ’

Sadece bu durum Putin’i sinirlendirmiş olacak ki, görüşmelerden sonrasında piyasaya çıkan görüntülerde kalemi kırdığı anlamış olur gündem olmuştu. Putin’in kalemi de internasyonal kamuoyunda onlarca kere paylaşılmıştı.

Yorumcular, bunun, alnındaki görünür damarlarla beraber, Rusya’nın Batı tarafınca geri adım atmaya zorlanması sebebiyle “kaygı” yada hiddet emareleri bulunduğunu söylemişti.

Avrupa Siyaset Analizi Merkezi’nden Anders Ostlund o sırada tweet atmış ve “Kaygı mı? Putin #Minsk görüşmelerinde kalem kırıyor. Ve alnındaki damarlar!” ifadelerini kullanmıştı.

Başka bir şahıs ise eylemi “klasik bir Napolyon kompleksinin A sergisi” olarak nitelendirmişti.

O dönem Hollande ile anlaşmaya aracılık eden adlardan biri Almanya Şansölyesi Angela Merkel’di. Merkel, ateşkeste mutabık kalınmasının peşinden “şimdi bir ümit ışığımız var” demişti.

‘HAYATIMIN EN İYİ GECESİ DEĞİLDİ’

Putin’in o dönem ateşkes sonrası oldukça kızgın olduğu tekrardan hatırlatıldı. Vladimir Putin, 2015’teki toplantının peşinden gazetecilere verdiği demeçte, “Hayatımdaki en iyi gece değildi, fakat bence sabah güzel bu sebeple müzakerelerin tüm zorluklarına karşın ana mevzularda anlaşmayı başardık.” ifadelerinde bulunmuştu.

Yedi yıl önceye damga vuran vaka, Ukrayna’nın ülkesine yönelik işgale bir son vermek için görüşme etmeye istekli bulunduğunu, sadece teslim olamayacağını yada herhangi bir ültimatomu kabul etmeyeceğini söylemesiyle tekrardan gündeme geldi.

Toplumsal medyada görüntüler tekrardan paylaşılırken, birçok şahıs bugünkü durum için ‘O zamandan belliymiş’ , ‘Öfkeye bakın’ benzer biçimde yorumlar yapmış oldu.

Putin'e 'psikopat' diyen Rus modelin cesedi bulundu İlginizi Çekebilir Putin’e ‘psikopat’ diyen Rus modelin cesedi bulunmuş oldu Rusya, uzay istasyonunu düşürmekle tehdit etmişti: Harita yayınladılar! İlginizi Çekebilir Rusya, uzay istasyonunu düşürmekle tehdit etmişti: Harita yayınladılar! Fransa'da Putin'in kızının evi basıldı: 'Bu evi çaldığı paralarla aldı' İlginizi Çekebilir Fransa’da Putin’in kızının evi basıldı: ‘Bu evi çaldırmış olduğu paralarla aldı’ Rusya-Ukrayna savaşında Çeçenler Çeçenlere karşı: Öldürülen eşinin öcünü almak istiyor İlginizi Çekebilir Rusya-Ukrayna cenginde Çeçenler Çeçenlere karşı: Öldürülen eşinin öcünü almak istiyor

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.