Putin’i zora sokacak plan! AB, kritik toplantı sonrası açıkladı

AB Dışişleri Bakanları, Lüksemburg’da düzenlenen Dışişleri Konseyi Toplantısı’nda bir araya geldi. Toplantının peşinden basın toplantısı düzenleyen AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB Dışişleri Bakanlarının ele almış olduğu mevzulara ilişkin informasyon verdi.

Borrell, ‘’Internasyonal Hakkaniyet Divanı savcısıyla kahvaltıda buluştuk. Rusya’nın internasyonal hukuku hiçe sayan ihlallerinden dolayı görevli tutulabilmesi için. Kanıt toplama ve cenk suçları üstüne soruşturma konusunu görüştük. Videokonferans kanalıyla Ukrayna Başsavcısı ile görüştük. Her iki savcıyı da destekleyeceğiz, bu hem mali olarak hem de sahadaki ekiplerimizle yapılacaktır’’ dedi.

YAPTIRIMLAR KONUSUNDA TABUMUZ YOK’’

Yaptırımlar konusunu da ele aldık’’ ifadelerini kullanan Borrell, şunları söylemiş oldu;

*Yaptırımların iyi mi uygulanacağını ele aldık. Yaptırımların Rus ekonomisi üstüne etkilerinin ölçülmesi gerekiyor. Yaptırımlar mevzusunda hiçbir şey tabu değildir. Buna Rus petrol ve gaz da dahil olabilir.

*Hemen hemen bir karar alınmış değil. Bu mevzuyu genişçe görüşmek gerekiyor. Fakat gaz ile petrolü de ayrı tutmak gerekiyor. Petrol ile başlamalıyız. Bu daha kolay ikame edilebilir. Ek olarak üye ülkelerin yaşaması olası asimetrik şoku da hesap etmeliyiz.

*Rus gazını kullanmayan ülkeler için Rus gazını kullanmayalım demek kolay. Gösterebileceğimiz tüm çabayı ortaya koyarak AB’nin enerji bağımsızlığı stratejisini ortaya koymalıyız. Bunu hidrojen ve yenilenebilir enerji kaynaklarını düşünerek yapmalıyız.

‘’RUS ORDUSU BAŞARISIZ OLDU’’

Rus ordusu Ukrayna’da başarısız bulunduğunu belirten Borrell, şunları söylemiş oldu;

*Rus ordusunun bir başarısızlığı söz mevzusudur. Kiev’i alacaklarını düşündüler, geri püskürtüldüler, ikiye katlandılar.

*Başkenti almanın olanaksız bulunduğunu görünce Ruslar güçlerini toplayıp doğuya yöneldiler. Ukraynalılar Donbass civarlarındaki lojistik merkez yakınlarına bir büyük hücum olacağını bekliyor. Ağırlık basma. Rusların çekilmiş olduğu yerlerde sivil ölümleriyle arkalarında, bombalamalarla gar şeklinde bölgeleri insani olarak yıkıp gidiyorlar.

*Mariopol şehit bir kent olmuştur. AB olarak Ukrayna’yı askeri olarak desteklemeye devam edeceğiz.

RUSLAR AÇLIĞA VE KITLIĞA NEDEN OLUYOR’’

Rusya’nın saldırılarıyla Ukrayna’nın buğday ihracatını engellediğini ve dünyada kıtlığa sebep bulunduğunu söyleyen Borrell, “Ruslar limanlarda ihracat için yola çıkmayı bekleyen buğday yüklü gemileri bırakmıyor. Gemiler limandan ayrılamıyor. Bombalamalarla buğday stokları yok ediliyor. Bu durum besin kıtlığı ve dünyada açlığa sebep oluyor. Ruslar dünyada açlığın ve yokluğun sebebi oluyor. Bilhassa Afrika için yokluk riskini ele almamız gerekiyor’’ dedi.

NORVEÇ RUS GAZININ ALTERNATİFİ OLACAK’’

Rus gazına bağımlılığı azaltıp AB’nin enerji geçişi mevzusunda Norveç ile daha yakın bir ortaklık mevzusunun ele alındığını belirten Borrell, Norveç ve İzlanda Dışişleri Bakanları ile Rus saldırganlığına karşı bilhassa NATO çerçevesinde beraber emek vermeyi görüştük. Norveç sağlamış olduğu enerji potansiyeli ile AB’nin enerji geçmiş olmasına destek olarak Rus doğalgazına alternatif oluşturacak’’ ifadelerini kullandı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.