Putin ve Zelenskiy bir araya gelecek mi? Rusya’dan net açıklama geldi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın başkenti Moskova’da Arap Birliğinin Rusya-Ukrayna krizini takip etmekten görevli Temas Grubu heyetini ağırladı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt’ın yanı sıra Mısır, Ürdün, Cezayir, Irak ve Sudan dışişleri bakanlarının da yer almış olduğu kurul, Lavrov ile Ukrayna-Rusya meselesini görüştü.

MISIR ARABULUCU OLMAK İSTİYOR

Uzun devam eden görüşmenin arkasından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Rusya ile Ukrayna içinde arabulucu olmak istediklerini ifade ederek, Biz Rusya ile Ukrayna içinde direkt müzakereleri kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Askeri çatışmanın bir an ilkin sona erdirilmesi ve itimat inşası için müzakerelerin başlatılması, menfaatler doğrultusunda görüşme sürecinin ilerlemesi için arabuluculuk çabalarına hazır olduğumuzu teyit ettik. Çatışmanın tüm taraflarını, problemi çözmek için tırmanmayı ve askeri yöntemler kullanmayı bırakmaya çağırdık. Diplomatik bir çözüm ve erken diyalog çağrısında bulunduk” dedi.

“RUSYA’YA YAPTIRIMLAR BMGK’DA TARTIŞILMALI”

Avrupa Birliği (AB) ve ABD tarafınca Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi mekanizmalarında tartışılması icap ettiğini korumak için çaba sarfeden Arap Birliği Genel Sekreteri Gayt ise, “ABD ve Avrupa Birliği tarafınca yaptırımların duyuru edilmesi ve uygulanması mevzusunda, Arap devletleri diyalog kurallarına bağlı kalmakta ve bu tür konuların daima BM Güvenlik Konseyi ve BM Genel Kurulu’nda tartışılması gerekir” ifadelerini kullandı.

PUTİN-ZELENSKİY GÖRÜŞMESİ OLACAK MI?

Konuşmasında Rus ve Ukrayna heyetleri içinde müzakerelerin sürdüğüne işaret eden Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Ukrayna ve Rusya heyetleri içinde müzakereler çevrimiçi ortamda devam ediyor. Rusya, Ukrayna ile bir anlaşmaya varmak için tüm fırsatları kullanmayı hedefliyor. Başkan Putin’in de onlarca defa dile getirmiş olduğu benzer biçimde, Putin-Zelenskiy Zirvesi, heyetler arasındaki görüşmeden netice çıkınca gerçekleşebilir. Bu sonucun saptanması için bu şekilde bir zirve yapılabilir” ifadelerini kullandı.

RUSYAYA KARŞI YAPTIRIMLAR

Batı tarafınca Rusya’ya karşı yaptırımları eleştiren Lavrov, “Batı’nın Rusya’ya yönelik duyuru etmiş olduğu tamamen gayrimeşru, yasadışı ve emsali olmayan yaptırımlar her şeyden ilkin dünya ekonomisini, bilhassa de Rus ziraat ürünlerinin, gübrenin ve öteki birçok ürünün tüketicileri olan ülkeleri oldukca ağır vuruyor” dedi.

SİVİL ÖLÜMLERE YALANLAMA

Ukrayna’nın Bucha kentinde Rus ordusu tarafınca sivillerin işkenceyle toplu halde öldürüldüğüne dair iddiaları yalanlayan Lavrov, şunları söylemiş oldu;

“Bu tür yalan haberleri meydana çıkaracağız. Daha ilkin mart başlangıcında, Mariupol’de doğum evindeki trajedi olarak gösterilmeye çalışmış oldukları benzer biçimde. Rus ordusu, varlığını tekrardan yapılandırılmasının bir parçası olarak 30 Mart’ta Bucha şehrini terk etti. Peşinden 3 gün süresince Bucha Belediye Başkanı televizyona çıkarak şehrine düzgüsel hayata dönmeye başladığını, Ukrayna ordusunun oraya girdiğini söylüyordu. Sokakları gösteriyorlardı ve hiçbir ceset yoktu. Üç gün sonrasında da bu şekilde bir mizanseni organize etmeye karar verdiler.

NEW YORK’TA BASIN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Lavrov ek olarak, “Gene de bugün, sürekli misyonumuzun ağzından New Yorkta bir basın toplantısı düzenleyeceğiz ve burada Batılı meslektaşlarımızın şu anda ABDde sunmaya çalışmış oldukları olayların gerçekliğini gösteren detaylı materyallerin sunulmuş olduğu bir basın toplantısı düzenleyeceğiz” dedi.

BIDENIN AÇIKLAMASINA TEPKİ

ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için sarf etmiş olduğu “cenk suçlusu” ifadesine değinen Lavrov, Biden’ın ifadelerinin tüm ABD’li politikacıların fena vicdanlarının göstergesi bulunduğunu deklare etti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir