Putin talep etti, AB acil toplandı! Teklifi reddettiler

AB enerji bakanları, Belçikanın başkenti Brüksel’de Rus gazı ve AB’nin enerji arzı hakkında muhteşem toplandı.

Toplantı sonrası Fransa Çevresel Dönüşüm Bakanı Barbara Pompili ve AB Komisyonu Enerji Komiseri Kadri Simson basın toplantısı düzenledi.

Görüşmede ele alınan ana mevzunun AB’nin enerji arzı bulunduğunu bildiren Pompili, Rusya’nın Polonya ve Bulgaristan’a gaz sevkiyatını durdurduğunu hatırlatarak, Gazprom’un tek taraflı bir kararla Polonya ve Bulgaristan’a gaz sevkiyatını kesmesini şiddetle kınıyoruz. Bu kabul edilemez. Tüm taraflar anlaşmalarda yüklendikleri sorumlulukları yerine getirmelidir” dedi.

POLONYA VE BULGARİSTAN İÇİN ACİL RİSK BULUNMUYOR

Mart ayı başlangıcında Fransa’da AB liderlerinin almış olduğu kararlara bağlı kalındığının altını çizen Pompili, Yaşanmış olan bu durum bir kez daha Rus gazından bağımsızlaşma ve yeni alternatifler bulma gerekliliğini göstermiştir” ifadelerini kullanarak, “AB tarafınca benimsenmiş kurallara uyan bir ödeme modeli üstünde çalışıyoruz” dedi.

Pompili, Polonya ve Bulgaristan için enerji arzı durumunu inceledik. Acil bir risk bulunmuyor. Durumu yakından izlemeye devam ediyoruz. AB Konseyi’nin talebiyle AB Komisyonu yakında REPowerEU planını yakında açıklayacak. Bu plan tutarları dengelemek, enerji ihtiyaçlarının cevaplanmasını koordine edecektir. AB üyesi tüm ülkeler alınan kararlar çevresinde çatlaksız bir bütünlüğü devam etmektedir. Alınan kararlarımıza bağlılığımız devam edecektir” ifadelerini kullandı.

RUBLE İLE ÖDEME AB YAPTIRIMLARINI İHLAL DEMEKTİR”

Basın toplantısında konuşan AB Komisyonu Enerjiden Görevli Komiseri ise, AB Enerji Bakanlarının kilit rolde bulunduğunu söyleyerek, yaşanmış olan gelişmelerin kaygı verici bulunduğunu ve bu duruma en iyi cevabın birlik halinde olmak bulunduğunu aktardı.

Rusyanın enerji karşılığında ruble ile ödeme yapılması ve bunun için Rusya’da hesap açılması talebini ABnin reddetme hakkına haiz bulunduğunu bildiren Simson, Ruble ile yapılacak herhangi bir ödeme AB tarafınca uygulanan yaptırım kararlarının ihlal edilmesi anlamına gelir’’ ifadelerini kullandı.

KURALLARA UYULMASI GEREKİR

“İşletmeler için kurallar belirlenmiştir ve buna uymaları gerekir” diyen Simson, Ödemeler ya euro ya da doları olarak ödenmeye devam etmelidir’’ dedi.

Rus gazını ikame edecek başka bir fosil yakıt deposu bulunmadığını, buna alternatif olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek icap ettiğini söyleyen Simson, AB Komisyonu tarafınca sunulacak olan REPowerEU programı ile AB’nin enerji gereksinimlerini karşılayacak çözümleri üretmeyi hedeflediklerini bildirdi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.