Putin, savaş için bir günde 277 milyar TL harcıyor

İngilterenin MI6 Gizli saklı İstihbarat Servisi başkanı, Rusyanın Ukraynadaki savaşı kazanamayacağına inandığını bu sebeple Başkan Vladimir Putinin ülke halkı üstünde hiçbir süre siyasal zafere ulaşamayacağını söylemiş oldu.

MI6 şefi Richard Moore, Putinin güçlerinin sonucunda Ukraynada başarısız olacağını öne devam eden bir yazıyı paylaştı.

Kings College Londonda Emeritus Cenk Emekleri Profesörü Lawrence Freedman tarafınca kaleme alınan Pervasız Kumar başlıklı makalede,  Putinin Ukraynaya takıntılı hale geldiğini ve cenk bahanesi olarak görünen çirkin teorilere eğilimli bulunduğunu söylemiş oldu.

ZAFER HALKI KAZANMAKLA GELİR

Moskova için zaferin, Ukrayna hükümetini deviren başarıya ulaşmış bir işgalle değil, Ukrayna halkını kazanmakla gelmesi icap ettiğini altını çizdi.

Öte taraftan, Rus işgalinin 5inci gününde Ukrayna Müdafa Bakanlığı şimdiye kadar Rusyanın kayıplarını ortalama 2 bin 800 asker, 80 tank, 516 zırhlı vasıta ve 10 tayyare ve yedi helikopter olarak deklare etti.

Rus ordusuna şimdi her yönden ilerleyişini genişletmesi emredilirken, bu sebeple Rus birlikleri başkente yaklaştı ve başkent çevresindeki çatışmaların şiddetlendiği vurgulandı.

BEKLEDİKLERİNDEN DAHA FAZLA DİRENİŞ GÖRDÜLER

Sadece üst düzey bir ABD müdafa yetkilisi, Rusyanın Ukraynayı işgalinde Moskovanın beklediğinden daha çok direnişle karşı karşıya bulunduğunu ve ivmesinin bir kısmını kaybettiğini iddia etti.

Profesör Freedmanın makalesi bu teoriyi destekledi. Şöyleki yazdı: Rus kuvvetlerinin üstünlüğüne karşın, savaşın ilk gününde, taktik sürpriz ve potansiyel olarak ezici sayılara haiz olduklarında beklenenden daha azca ilerleme kaydettiler.

Ukraynalılar yürekli bir direniş gösterdi ve işgalcilere kayıplar verdirdi” dedi.

Ayrıca Ukrayna ordusu, düşmanı şaşırtmak ve aklını karıştırmak için halktan bölgelerindeki yol levhalarından sokak, kent ve köy adlarını kaldırmalarını istiyor. Ukrayna Müdafa Bakanlığı bir tweette, Ukraynayı Rus işgalcisinden en kısa sürede temizlemek için mümkün olan her şeyi yapacağız! dedi.

GÜNDE 277 MİLYAR TLYE MAL OLUYOR

Estonyanın eski müdafa şefi Riho Terras, Rusyanın maddi kaynaklarının ve silahlarının hızla tükenmesi sebebiyle Kievin Rusları 10 gün süresince uzak tutması halinde Volodimir Zelenskiy ile Putinin müzakerelere girmek zorunda kalacağını iddia etti.

Ukrayna danışma kaynaklarına atıfta bulunan Terras, savaşın Rusyaya günde ortalama 15 milyar sterline (277 milyar TL) mal bulunduğunu ve en fazla üç ila dört gün daha kullanabilecekleri roketleri kaldığını öne sürdü.

Putinin planının ülkeyi paniğe sokmaya, Ukraynalıları gözdağı vermek için konut binalarına rastgele füzeler ateşlemeye, kitlesel ordu firarlarını, ulusal teslimiyeti ve Zelenskiyin ülkeden kaçmasını tetiklemeye dayandığını iddia etti. Terras ek olarak Rus hususi operasyonlarının 18 Şubattan beri Kiev civarlarında bulunduğunu ve başkenti hızla ele geçirmeyi ve bir kukla rejim oluşturmayı planladığını iddia etti.

TÜM BOMBALARIN BABASI DEVREYE GİREBİLİR

Eski danışma şefi, Ruslar, karşılaştıkları şiddetli direnişin şokunu yaşıyor. Ukraynalılar panikten kaçınmalı! Ukrayna kuvvetli kalmalı ve ikimiz de onlara yardım etmeliyiz! sözlerini Twitter hesabından yayınladı.

Sadece, Rusyanın Ukrayna ile Batı sınırından gelen bir video, TOS-1 ağır alev makinesi tanklarının Ukraynaya doğru ilerlediğini ortaya koydu. Tanklar, tüm bombaların babası olarak adlandırılan yüksek kuvvetli termobarik silahları ateşleyebiliyor.

İngiliz basını, önceki gün yayınladığı ve batılı yetkililere dayandırdığı haberinde, Rusyanın Ukraynayı işgalinin üçüncü gününde Putinin tüm bombaların babası olarak adlandırılan yüksek kuvvetli termobarik silahlara başvurabileceğini öne sürmüştü.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir