PTT’nin kayıp altınları dört yıldır bulunamıyor

Meclis Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu’nda PTT’nin hesapları ele alınırken, altın almak suretiyle bir firmaya verilen 2 milyon doların akıbeti münakaşa mevzusu oldu.
4 senedir ortada ne altın var ne de 2 milyon dolar firmadan geri alınabildi. PTT Genel Müdürü Hakan Gülten “Yitik para ve olmayan altın nerede?” sorularına yazılı yanıt vereceğini bildirdi ve “Teftişi ben başlattım, yargıda çıkacak sonuca gore ihtiyaç duyulan yapılacak” dedi.

HESABI SORULACAK

KİT Komisyonu’nda konuşan CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ‘’Piyasa araştırması yapmadan altın alım satım işi için hususi şirketle 3 senelik kâr ortaklığı protokolü imzalanıyor ve bigün sonrasında güvence da alınmadan 2 milyon dolar firmanın hesabına aktarılıyor. Para geri alınamadı, altın da yok. 2 milyon doları buharlaştıran hangi PTT yetkilisi ise işlem yapılsın’’ dedi. CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu da, “Bu firmayı hangi yetkiyle, hangi cesaretle seçtiniz? Firmanın kasasına 2 milyon dolar yetim hakkı konuluyor. Bunun hesabı oldukça ağır bir halde ödenecek” diye konuştu.

2 milyon dolar iyi mi buharlaştı

9 Ağustos 2018’de PTT ile AG şirketi içinde altın alım-satımı için protokol imzalanarak PTT’nin yurtiçi ve yurtdışında altın ticareti yapması öngörüldü. Proje ve fizibilite emek vermesi yapılmadan şirkete 1.5 milyon dolar ödendi, ondan sonra da Dubai’den altın alımı için 500 bin dolar güvence verildi. Sadece 2 milyonluk ödemeye karşın ne altın alındı ne de ticareti yapılmış oldu. Eski Genel Müdür Kenan Bozgeyik dönemindeki bu skandal işlemi Genel Müdür Hakan Gülten, Teftiş Kurulu’na havale etti. Hazırlanan raporda da altının ve 2 milyon doların izine rastlanmadı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.