Prof. Dr. Sözbilir’den ‘tsunami’ uyarısı

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Zelzele Dairesi Başkanlığı verilerine gore, bugün saat 04.52de, merkez üssü Ege Denizi olan Richter ölçeğine gore 4.8 büyüklüğünde zelzele meydana geldi. Ege Denizi açıklarında meydana gelen depremin derinliği 8.25 kilometre olarak ölçüldü. Gene AFAD verilerine gore, 1 gün ilkin de Kıbrıs Adası açıklarında 4.6 büyüklüğünde bir zelzele meydana geldi.

GÜNEY KIYILARIMIZ DAHA RİSKLİ

DEÜ DAUM Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, depremlerle ilgili açıklamalarda bulunup,

Bugün Türkiye ölçeğinde baktığımızda kuzeyde, Şimal Anadolu fayı var. Doğuda, Doğu Anadolu fayı var. Güneyde de Helenik ve Kıbrıs yayı var. Türkiye bu ana faylardan etkileniyor. Güneydeki bu iki ana fay, Türkiye ölçeğinde geçmişte en büyük depremleri üretmiş.

Karadaki faylarımızın en büyük üreteceği zelzele 7.9. Güneyde denizde yer edinen fayların üreteceği en büyük zelzele ise bilhassa Helen fayı 8.4. Bundan dolayı Helen fayı geçmişte 8.4 büyüklüğünde zelzele üretmiş. Gelecekte de bu büyüklüğünde zelzele üretebilir. Cenup kıyılarımız, şimal kıyılarımızdan çekince anlamında daha çok risk altında dedi.

BU İKİ FAY DEPREM ÜRETİYOR

Helen ile Kıbrıs fayının ihtimaller içinde büyük bir zelzele üretmesi halinde ihtimaller içinde tehlikeye de dikkati çeken Prof. Dr. Sözbilir, Bu iki fay hattı devamlı birbirini tetikleyecek şekilde zelzele üretiyor. Helenik fayla ilişkili şehirler; İzmir, Aydın, Muğla, Antalya. Kıbrıs fayıyla ilişkili şehirler ise Adana, Muğlanın Fethiye ilçesi ve Hatayın İskenderun ilçesi. Helen ve Kıbrıs yayını bir tüm olarak değerlendirdiğimizde, İzmirden İskenderuna kadar ki kıyı şeridi tsunami tehlikesi altında. Önlemler alınmalı. Bu fayların gelecekte büyük depremler üretebileceğini hesaba ekleyip, tsunami erken uyarı sistemleri benzer biçimde mevzularda halkın bilgilendirilmesi gerekiyor diye konuştu. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.