Prens’e milyonlarca TL rüşvet veren eski AKP’linin eşinin davası büyüyor

İngiliz medyasında dün ortaya çıkan geçişlik için rüşvet skandalında yeni gelişmeler yaşandı

Skandalı patlatan Daily Telegraph gazetesi, eski AKPli olan FETÖcü İlhan İşbilenin eşi Nebahat Evyap İşbilenin rüşvet skandalının Kraliçe Elizabethin oğlu Prens Andrewla sınırı olan kalmadığını ve rüşvetin Andrewun eski eşi Sarah Ferguson ve kızları Beatrice ve Eugienee de ulaştığını aktardı.

İşbilen ile kendisine aracılık icra eden yatırım bankacısı Selman Türk içinde görülen davada kraliyet ailesini ve İngiliz kamuoyunu sarsan ifşalar gündem olmaya devam ediyor. 77 yaşındaki İşbilenden 40 milyon sterlin çalmakla suçlanan Selman Türk ile görülen davada para akışı incelenirken Prens Andrew ve eski eşi Fergusona da armağan adı altında ödemeler yapıldığı belirlendi.

KİM NE KADAR ÖDEME ALDI?

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, resmi belgelere dayandırdığı haberde York Dükü Andrewun İşbilenden direkt 750 bin pound aldığını belirtirken, Direkt para transferi 15 Kasım 2019da yapılmış oldu ve bu paranın geçişlik sürecinde destek olması için gönderildiğini düşünüyordu. Fakat banka para havalesini yaparken bu paranın Prenses Beatricein düğün hediyesi bulunduğunu not aldı yorumunu yapmış oldu.

Öte taraftan Dük Andrewun tertipli taksitlerle 350 bin sterlin ayrı ödeme de almış olduğu belirtilirken York Düşesi olan Sarah Fergusonun da 2019 Ağustos ayından itibaren tertipli taksitlerle 225 bin sterlin para almış olduğu kayıtlara geçti. Prenses Eugeniein ise 2019 yılının Ekim ayında ilk olarak Alphabet adlı yatırım şirketi vasıtasıyla ve sonrasında da direkt Türk vasıtasıyla 25.066 pound almış olduğu kayıtlara geçti.

İngiliz gazetesinin haberinde Prenses Beatricein direkt para almadığı belirtilirken, 15 Kasımda gönderilen 750 bin doların ise Prenses Beatricein düğün hediyesi olarak kayıtlara geçmesi de dikkat çekti.

SARAH FERGUSON PARAYI İADE ETMEYECEK

Son dönemde adı cinsellik skandallarıyla geçen Prens Andrewun toplam 1.1 milyon sterlin almış olduğu ve Sarah Fergusonun da 225 bin dolar elde etmiş olduğu açıklandı.

İngiliz medyası Prenses Beatrice ya da Prenses Eugenienin bu süreçten ve paralardan haberi olmadığını yazarken Sarah Fergusonun ise bu parayı geri verme benzer biçimde bir isteğinin olmadığını aktardı.

Öte taraftan ödeme tarihlerini inceleyen gazete ve aileye yakın kaynaklar 10 Ekim 2019da gelen 15 bin sterlinlik ödemenin Sarah Fergusonun doğum günü için bulunduğunu da aktardı. Daily Telegraph gazetesi, İşbilen 2019 yılının Kasım ayında Dük Andrewa direkt 750 bin sterlin ödeme yapmış oldu ve bunun karşılığında da yeni bir geçişlik alarak ülkesinden kaçmayı düşüneceğine inanıyordu. Fakat banka bu paranın Prenses Beatrice için düğün hediyesi olduğu notunu düştü yorumunu yapmış oldu.

Davada izahat icra eden İşbilen, Türkün Hampden Bankasına gönderilmiş olduğu ve bu paranın Prenses Beatricein düğün hediyesi olduğuna dair yazışmaları gördüm. Bu e-posta tamamen düzmece dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir