“Prens, Erdoğan’ı artık kırmızı halıyla karşılar”

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na giren ve tekrar da çıkmayan Suudi Arabistan hükümetine muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, 4 senedir devam eden dosyasında bir ilerleme olmayınca dava durduruldu. Ve dosyanın Suudi Arabistan’a verilmesi kararlaştırıldı. Davanın kapatılmasına CHP’den tepki geldi. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Katliamı örtbas etmek mi normalleşme mi oluyor?” diye sordu. “Bağımsız yargının politikada pazarlık malzemesi haline getirildiğini” öne devam eden Özkoç, şu değerlendirmeleri yapmış oldu:

EKİP TÜRKİYE’DEN GİTTİ

“Ulusal mesele-namus meselesi haline getirilip pazarlık mevzusu meydana getirilen dava dosyalarının örnekleri bildiğiniz gibi ki bizde fazlaca. Hatırlayın Rahip Brunson için, Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bu yoksul bu görevde olduğu sürece o teröristi alamazsınız’ dedi. Sonrasında ne oldu? Hususi uçakla alındı, kırmızı halıyla ve protokolle karşılandı. Gazeteci Deniz Yücel,  Merkel’in devreye girmesiyle özgür bırakıldı, hususi uçakla Türkiye’den ayrıldı.”

Suudi Arabistan vatandaşı Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim 2018’de evlilik işlemleri için Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna geldiğini hatırlatan Özkoç, “Nişanlısı Hatice Cengiz kapıda onu beklerken, Kaşıkçı, Suudi Arabistan’dan hususi jetle gelen, aralarında Adli Tıp Uzmanının da bulunmuş olduğu bir ekip tarafınca katledildi. Nişanlısı Hatice Cengiz’e, ‘Konsolosluktan çıkamazsam ara söylediği, Yasin Aktay’ı aradı. Halen AKP Genel Başkan Danışmanı olan Aktay’ın ifadesine gore, kendisi, derhal İstihbaratı, Emniyeti ve Cumhurbaşkanlığı Ofisi’ni bilgilendirdi. Kısa sürede tüm tedbirlerin alındığını söylemiş oldu. Kaşıkçı’yı hususi jetle konsolosluk içinde katleden ekip, aynı gün, aynı jetle Türkiye’den ayrıldı” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Cemal Kaşıkçı’nın cesedi nerede?” diye hesap sorduğunu, şimdi de dosyanın Suudi Arabistan’a devredilmesini istediğini hatırlatan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Artık gelecek günlerde, Erdoğan’dan bir Suudi Arabistan ziyareti bekliyoruz. Üstüne düşen görevi yerine getiren Erdoğan, prens tarafınca kırmızı halıyla karşılanacaktır. Mevzu dolar olunca, en yırtıcı cinayetler örtbas edilebiliyor o şekilde mi? Ülkemiz topraklarında, elini kolunu sallayarak insan katletmek görmezden gelinebiliyor? Size sığınmış insanlara, sırt dönülebiliyor? Erdoğan, Suudi Arabistan’ın tutarsız açıklamalarına karşı o vakit insanları enayi, ahmak zannediyorlar’ demişti. Daha Kaşıkçı kararının mürekkebi soğumadan, ‘Suudi Arabistan’la ilişkilerin normalleşmesi mevzusunda mühim adımlar var’ açıklaması yapılmış oldu. Nedir normalleşme adımları? Bir katliamın örtbası mı?.” Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2018’de “Biz, sınırlarımız içinde işlenen bu cinayeti normal olarak tüm boyutlarıyla araştıracak, soruşturacak ve gereğini yerine getireceğiz” demişti.

Hakkaniyet Bakanlığı yetkilileri deklare etti:

Meydana getirilen işlem yasal

Hakkaniyet Bakanlığı yetkilileri, Kaşıkçı davasını durdurma ve dosyanın Suudi Arabistan’a gönderilmesi kararıyla ilgili olarak şunları söylemiş oldu: “Davanın sanıklarını Suudi Arabistan’dan istedik. Verilmedi. O yüzden yargılama yapılamıyor. Ortada bir de vakit aşımı mevzusu var. Türkiye’de dava durduruldu. Suudi Arabistan’da dava yürüyecek. Kovuşturma sonucu bizlere bildirilecek. Bu işlemler Internasyonal İşbirliği Yasası kapsamında yürütülecek.” Yasanın 24’üncü maddesi şu şekilde, “Şüpheli yada sanığın yabancı devletin vatandaşı olması sebebiyle Türkiye’de hazır bulundurulamaması yada adlî yardımlaşma kanalıyla savunmasının alınamaması hâllerinde dosya devredilebilir.”

Şok iddia:

Dudak uçuklatan pazarlık yapılıyor

Gazeteci Murat Yetkin, web sitesinde Kaşıkçı Davası’nın Suudi Arabistan’a iadesiyle ilgili şok bir iddiayı gündeme getirdi. Mevzuyu AKP’ye yakın bir isimle değerlendirdiğini belirterek şunları yazdı. “Kaynağım, (O dosya üstündeki pazarlıkları biliyor musun? Senin bile dudağını uçuklatacak detaylar var) dedi. Bu mevzuda bir de tezi var, aktarıyorum: Tayyip Bey İslam dünyasından arkasına kafi desteği alırsa, ki bana gore aldı, bunu anında iç siyasete taşır. Dış desteğin yaratacağı parasal genişlemelerin ekonomiyi darboğazdan çıkartma potansiyeli yüksek. Bulacağı parayla ekonomiyi düzelteceği ve böylece 13 ay sonraki seçimi alacağı inancı hakim AK Parti cenahında.”

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir