Poyrazköy kumpasında iddianame hazır

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca, FETÖ adına meydana getirilen Poyrazköy soruşturmasını yürüten devrin hususi yetkili savcıları Zekeriya Öz, Fikret Seçen, Mehmet Berk ile hakimler Mehmet Ekinci ve Mehmet Karababanın da aralarında bulunmuş olduğu toplam 48 şüpheli hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

İntihar eden Yarbay Ali Tatarın ağabeyi Ahmet Tatar ile örgütün operasyonlarında mağdur olan 92 şahıs ve kurum, suçtan ziyan olan sıfatıyla iddianamede yer aldı.

OLMAYAN BİR ÖRGÜT ALGISI YARATTILAR

İddianamede şüphelilerin planlı ve dizgesel şekilde yürütülen bir organizasyonun parçası olarak, mesleğin onur ve onurunu bozdukları ve gerçekte olmayan bir örgütlenmeye dair idrak yaratıkları vurgulandı.

Şüphelilerin devletin yargı enerjisini bir tabanca olarak kullanarak, hukuk güvenliğini ortadan kaldıran, daha öncesinden kurgulanmış soruşturmaları ve kovuşturmaları yürüttükleri anlatıldı. İddianamede hukuka aykırı elde edilmiş delilleri, kişileri suçlamak için üretilen düzmece delilerle, kafi araştırma yapılmadan kasıtlı hazırlanan ve adli işlemi meşrulaştıran düzmece raporları kullandıkları bildirildi. Şüphelilerin maddi gerçeği araştırmadıkları şeklinde araştırılması yönündeki talepleri de görmezden geldikleri vurgulandı.

KUMPASLA 15 TEMMUZ PLANLANDI

İddianamede, şüphelilerin Poyrazköy kumpasıyla, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının üst düzey subaylarının tasfiye edilmesi, yerlerine getirilecek terör örgütü üyelerinin 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştirmesinin planlandığı anlatıldı.

İddianamede şüphelilerden Zekeriya Öz, Ercan Şafak, Fikret Seçen ve Mehmet Murat Yönder, Hususi yaşamın gizliliğini ihlal etme, Gizliliğin ihlali, Haberleşmenin gizliliğini ihlal etme, Kabahat delillerini yok etme, gizleme yada değişiklik yapma, İftira, Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak, Kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, Suçluyu kayırma, Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, Görevi kötüye kullanma suçlarından 22 yıl 4er aydan 83er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

Öteki şüphelilerin ise çeşitli suçlardan değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırılmaları istendi. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.