Polonya’yı tehdit etmişti… Çeçen lider Kadirov ve askerleri hakkında korkunç iddia

Rusyanın Ukraynayı işgalinde üçüncü ay geride kalırken, Dün yapmış olduğu ‘Ukrayna artık bitti. Şimdi ilgimiz Polonya’da… Size altı saniyede neler yapabileceğimizi gösterebiliriz.’ açıklaması ile tekrardan gündeme gelen Çeçen önder Ramazan Kadirov’un birlikleri ile ilgili yeni iddialar gündeme geldi.

Ukrayna’da insan hakları grupları, Çeçen askerlerin, Ukraynalıları kaçırılmış olduğu ve işgalde ‘gönüllü olarak Rusya yanında savaşmaya zorladığını’ öne sürdü.

Çeçen ve Rus propagandasına karşı savaşım eden bir grup olan 1Adat bu yöntemle yüzlerce kişinin Ukrayna’da savaşmaya zorlandığını söylemiş oldu.

YEM OLARAK GÖNDERİYORLAR

Kadirovcular olarak tanınan birliğin, kaçırdıkları insanları ‘yem olarak’ cepheye gönderilmiş olduğu ve insan haklarına aykırı işlem yapıldığı aktarıldı. Ukrayna merkezli gruptan meydana getirilen açıklamada, “Ülkenin her yerinde kitlesel adam kaçırmalar yaşanıyor. İşgal altındaki devletimizin değişik bölgelerinden yüzlerce insanoğlunun kaçırmış olduğu bilgisini aldık.” dedi.

Meydana getirilen açıklamada, “Kaçırılanların Ukraynaya gönderilmek suretiyle gönüllü olduklarını belirten bir kağıt imzalamaları gerekiyor, aksi takdirde ceza davaları uydurmakla tehdit ediliyorlar.” ifadeleri yer aldı.

Kadirov’un askerleri Ukrayna’da harp suçları işlemekle suçlanıyor ve Kadirov’un kendisinin de herhangi bir yargısız infazda yer almadığını reddetmesine karşın bu tür durumlarda yer almış olduğu biliniyor.

Çeçen güçlerinin büyük kısmı ise şu an Mariupol’de…. Bir kısmı ise hala Kiev civarlarındaki kasabalarda içeriyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.