Polonya, Litvanya’dan doğal gaz alımına başladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı kararnameye bakılırsa Rus gazının ulusal para birimi ruble ile satış sonucuna karşı çıkan Polonya ve Bulgaristan’a Gazprom tarafınca sağlanan gaz akışı 27 Nisan’da kesilmişti.

Baltık Boru Hattı çalışmalarına hız veren Polonya, Litvanya-Polonya naturel gaz boru hattı (GIPL) üstünden Litvanya’dan sıvılaştırılmış naturel gaz alımına başladı.

Polonya, GIPL ile Litvanyanın Klajpeda şehrindeki sıvılaştırılmış naturel gaz terminaline ve bu terminale Finlandiya tarafınca ulaştırılan sıvılaştırılmış naturel gaza erişim elde etmiş oldu.

GIPLDE TAM KAPASİTEYE EKİM AYINDA ULAŞILACAK

Devreye alınan GIPL’de tam kapasiteye ekim ayında ulaşılacağı anlatılarak, bu tarihe kadar boru hattının kapasitesinin 2 milyar metreküp olacağı açıklandı. Ekim ayı sonrasında ise Polonyadan Litvanya yönüne doğalgaz akışının 2,5 milyar metreküp, Litvanyadan Polonyaya naturel gaz akış kapasitesinin ise 2 milyar metreküpe ulaşacağı aktarıldı. Bu hattın devreye alınması ile gaz arzı açısından esnekliği arttıracağı da açıklandı.

KAN KOKAN RUS DOĞAL GAZINA YERİMİZ YOK

Geçtiğimiz cuma günü Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nauseda, Rusya’nın yapmış olduğu enerji şantajına daha da büyük bir birlik ve ortaklaşa iş ile cevap verilmesi icap ettiğini aktarmış, tam enerji bağımsızlığına da en süratli şekilde kavuşmak istediklerini belirtmişti. Nauseda, Avrupa Birliği’nde (AB) kan kokan Rusya gazı ve petrolüne yer olmadığını aktarmıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir