Polonya: Dünyanın büyük bir gıda üreticisi olan Ukrayna’ya ihtiyacı var

Geçtiğimiz nisan ayında gerçekleştirdiği ziyaretinin arkasından tekrardan Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gelen Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda, Ukrayna parlamentosuna yapmış olduğu hitabının arkasından Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile ortak basın toplantısı düzenledi.

UKRAYNA ABNİN KAPILARINI AÇMASINA İHTİYAÇ DUYUYOR

Ortak basın toplantısında Ukraynanın, Avrupa Birliği’nin (AB) kapılarını açmasına ihtiyacı bulunduğunu aktaran Duda, AB liderlerine Ukraynaya aday ülke statüsü verilmesi için çağrıda bulunarak, Ukrayna’nın AB üyeliğinin politik ve ruhsal önemine vurgu yapmış oldu. Duda, Ukraynanın tekrardan inşa ve yapılanma için büyük bir kaynağa ihtiyacı bulunduğunu ve dünyanın da büyük bir besin üreticisi olan Ukraynaya ihtiyacı bulunduğunun altını çizdi. Duda, Zelenskiy ile limanlardaki blokajın kaldırılıp, bu limanlardaki gemilerde bulunan besin maddelerinin başka limanlara yönlendirilmesini görüştüklerini deklare etti.

AB ve NATO olarak Ukrayna için birlik içinde kalınması icap ettiğinin önemini vurgulayan Duda, Ukraynanın Rusyanın tesir alanında değil Avrupanın bir parçası olmak istediğine dikkat çekerek, Ukraynalıların ülkelerini bundan dolayı Rusyaya karşı cesurca savunduklarını aktardı.

Ukraynaya yönlendirilecek yardımları İsviçre’nin Davos nahiyesinde yapılacak Dünya Iktisat Forumunda mevzunun gündeme getirileceğini açıklayan Duda, 23-24 Haziranda yapılması planlanan Avrupa Konseyi toplantısında Ukraynaya AB aday ülke statüsü verilmesinin ruhsal ve siyasal öneme haiz bulunduğunu yineledi.

UKRAYNANIN YENİDEN İNŞASINDA POLONYAYI LİDER ÜLKELERDEN BİRİ OLARAK GÖRÜYORUZ

Dudanın arkasından söz alan Zelenskiy ise, Polonya Ukraynanın tekrardan inşası için bizlere gore önder ülkelerden biridir. Polonyaya minnettarız, şehirlerinde hanımlarımızı ve çocuklarımızı karşılayan ve onları ağırlayan mükemmel insanlara teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ukraynalıların insanlarımızı konuk eden Polonyalılara teşekkür ziyaretini bugün yapamayacak olsalar bile zaferimizden sonrasında insanlarımızı konuk eden bu şehirlere teşekkür ziyareti yapılacaktır dedi.

İki ülke arasındaki ekonomik sorunların da ele alındığını aktaran Zelenskiy, hükümetler arası toplantılar yapılacağını ve bu fikri desteklediğini deklare etti. Ukraynayı tekrardan inşa etmenin önemini vurgulayan Zelenskiy, ABDnin, AB ülkelerinin ve tüm dost ülkelerin yardımına gereksinimleri bulunduğunu aktardı.

Dudanın bugünkü ziyaretinin bu bağlamda fazlaca mühim bulunduğunu da belirten Zelenskiy, Dudanın parlamentoda yapmış olduğu konuşmanın zamanı önemi bulunduğunu beyan etti. AB üyeliği mevzusunda Dudanın desteğine fazlaca güvendiklerini açıklayan Zelensky, Ukraynanın uzun süredir Avrupanın bir parçası bulunduğunu sadece ABye katılım mevzusunda kuvvetli elçilere ve dostlara gereksinim bulunduğunun altını çizerek, haziran ayında ABye aday ülke statüsü kazanacaklarına inandığını deklare etti.

UKRAYNA ORDUSU TÜM AVRUPANIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KORUYOR

Ukrayna ordusunun mücadelesi ile ilgili de konuşan Zelensky, Rus ordusuna karşı Ukrayna ordusunun direnişinden övgü ile bahsetti. Ukrayna ordusunun bir tek Ukranyayı değil Polonyanın ve tüm Avrupanın özgürlüğünü savunduğunu aktaran Zelenskiy, Rus saldırılarının başlamasının arkasından ilişkilerin güçlenmesinin önemine vurgu yapmış oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.