Polonya, ABD’den 250 adet Abrams tankı satın alımı için sözleşme imzaladı

Kısa süre ilkin Polonya meclisinde kabul edilen yasa ile ülke savunması ile ilgili harcamaları 2023 yılından itibaren Polonya GSMHsinin yüzde 3üne yükseltme sonucu alan Polonya, askeri alanda yoğun harcamalara başladı.

ABD kongresinin geçtiğimiz şubat ayında satışına onay verdiği Abrams tanklarının, Polonya’nın başkenti Varşovadaki 1. Zırhlı Beraber meydana getirilen törende teslim anlaşmasını imzalayan Polonya Müdafa Bakanı Mariusz Blaszczak, Polonya-ABD işbirliğinde zamanı günler yaşandığını aktardı.

Polonya’nın 250 tane ABD yapımı M1A2 Abrams tipi tank için ABDye 4,75 milyar dolar ödeyeceği belirtilirken, tankların son teknoloji ile modernize edilmiş (Sepv3 versiyonu) olacağı aktarıldı. Sözleşmenin tanklar ile ilgili eğitim ve lojistik faaliyetlerini de kapsadığı aktarılarak, söz mevzusu tankların 18. Mekanize Birlik ve 1. Zırhlı Beraber konuşlanacağı bildirildi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir