Polen alerjisi baharla sınırlı değil

Polen mevsimi ilkbahar olarak biliniyor. Sadece çoğu zaman ağaçlar için polen periyodu erken ilkbahar (mart-nisan), ağaç polenlerinin şubat-nisan, davet polenlerinin nisan-haziran, ot polenlerinin ise ağustos-eylül aylarında görüldüğünü belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Musaffa Salepçi, “Polenler yazları da sonbaharda da mesele yaratıyor” dedi ve şu detayları verdi

Polen yayılımı sıcakla ve rüzgarla artar

İlkbaharda polenlerin havaya yayılmasıyla beraber burunda kaşıntı, hapşırık, nezle, burun tıkanıklığı, gözlerde sulanma-kaşıntı, sık öksürük, nefes daralması benzer biçimde alerjik nezle, göz alerjisi ve astım hastalığı emareleri tetiklenir. Polenler, bilhassa Nisan’dan Temmuz’a kadar, yaz sonu ve güz başlangıcında artar.

Bilhassa sabah 07:00-10:00 akşam 19:00-22:00 içinde daha yoğun salınır. Bu saatlerde dışarı çıkıldığında ya da evde camlar açıldığında bilhassa de rüzgarlı havalarda polenler içeri girer. Polenlere karşı duyarlılığı olan kişilerin solunum yollarında tepki ortaya çıkabilir. Yağmurlu günlerde havada uçuşan polen miktarı azaldığından alerjisi olan kişiler rahat eder. Tam tersine sıcak ve rüzgarlı günlerde ise polen yayılımı artar.

Akciğerleri de cildi de etkisinde bırakır

Alerjiye dikkat edilmediğinde ilerleyen dönemde gözlerde  kızarıklığa neden olan bulaşıcı bir hastalık olan enfektif konjoktiviite de dönüşebilir.  Kişinin akciğerleri duyarlı ise ilkin kuru arkasından balgamlı öksürük, göğüste hırıltı benzer biçimde astım şeklinde tepkiler verebilir. Kimi zaman polenler cilde de yapışabilir. Bunun sonucunda egzamalar, döküntüler, kaşıntılar, ürtikerler (kurdeşen) görülebilir.

Denetim altına alınabilir

Hastalığın tamamen yok edilmesi mümkün değildir. Tedavi şikayetlerin ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Tedavide en sık antihistaminik adında olan ve alerjenle karşılaşıldığında IgE aracılığı ile vücutta salgılanan histamin benzer biçimde maddelerin tesirini ortadan kaldıran ilaçlar kullanılmaktadır. Ek olarak burun içine uygulanan kortizon içeren spreyler ve göz şikayetleri için de kortizon içeren göz damlaları kullanılabilir. Şikayetleri bu tedavilerle denetim altına alınamayan, oldukca sık tekrarlayan kimi hastalarda alerjene karşı vücudu duyarsız hale getirmeye yönelik aşı tedavileri de kullanılmaktadır. Tedavi edilmeyen bahar alerjisinin ilerleyen dönemde astıma dönüşme riski de vardır.

Teşhisi kolay olsa gerek

Ilk olarak tanı konulması  için hastanın alerji uzmanı bir hekime başvurması gerekir. Alerji uzmanı tanı koymak için detaylı bir sıhhat öyküsüne, arkasından alerji testine gereksinim duyar. Alerji testi iki şekilde yapılır. Cilt  yada kan testleri, bahar alerjisi tetikleyicilerini belirlemede kullanılan en yaygın yöntemlerdir.

Korunma yolları

Hastalığın önlenmesinde mümkün olduğunca malum alerjenlerden uzak durmak gerekir. Polenlerin yoğun olduğu piknik benzer biçimde açık alanlarda bulunulacaksa öncesinde antihistaminik adım atmak ve maske kullanmak koruyucu olabilir. Bunun yanı sıra polenlerin salınımlarının en yüksek olduğu sabah ve akşam saatlerinde evde pencereleri açmamak gerekir. Dışarıdan eve gelindiğinde elleri ve yüzü bolca su ve sabunla yıkamak, gece yatmadan ilkin duş almak da polenlerden arınmayı sağlar.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir