Piyasalar süper bonoyu görmek istiyor

Üç hafta içinde yüzde 10’a yakın kıymet yitirerek aralık ayındaki krizden bu yana ilk kere 16.50 lira seviyesine yaklaşan dolar haftayı 16.30 liradan tamamladı. Piyasalar için tek beklenti haline gelen ‘süper bono’ ise bu hafta şapkadan çıkmadı. Merkez Bankası (TCMB) mayıs ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında  enflasyondaki keskin yükseliş ve TL’de son dönemde artan kıymet yitirilmesine karşın para politikasında değişim yapmadı.

YENİ DÖVİZ KAYNAĞI ŞART

Uzmanlar yeni bir döviz deposu olmadan doların 16.50’yi aşma ihtimalinin arttığını belirtiyorlar. Bu kapsamda kısa vadeli yüksek getirili bir bono, enflasyona endeksli tahvil şeklinde adımlar gündeme getirilmişti. Sadece pazartesi günü beklenen olmadı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, mevzuyla ilgili bir izahat yapmadı.

YÜZDE 10 EKSTRA FAİZ

Gene de piyasalar, yaratacağı risklere karşın 140 milyar dolara yakın bireysel döviz birikiminin kamuya kazandırılmasını amaçladığı tahmin edilen enflasyona endeksli Gömü tahvilinin ne süre devreye alınacağını izlemeye devam ediyor. Çıkartılacak süper tahviller için enflasyon oranının üstünde, yüzde 10 fazladan faiz verileceği  öngörülüyor.

Temmuzda devreye girmeli

Dolardaki yükselişle ilgili yetkililerin tedbir almadığını belirten İstanbul Analytics’ten Güldem Atabay, şunları söylemiş oldu; “Türkiye’ye hususi literatüre geçen arka kapı döviz satışları devam ediyor olsa da artan döviz talebi TL’yi dizginlemekte başarısız. KKM’de kalan vatandaşın hızla yüzde 90’a yönelecek enflasyon karşısında ezileceği gerçeği de süper bononun Gömü’ye yaratacağı dayanılmaz yüke karşın en geç temmuz ortasına kadar devreye sokulmasını gerektiriyor.”

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir