Piyasalar Fed’in faiz kararını bekliyor

ABD Merkez Bankası (Fed), küresel piyasaların dikkatle takip etmiş olduğu faiz kararını 4 Mayıs’ta açıklayacak. Tahvil piyasalarında Fed’in gelecek hafta siyaset faizini 50 baz puan çoğaltması fiyatlanırken, haziran ve temmuzda 75’er baz puanlık faiz artışına gideceği öngörülüyor. Söz mevzusu fiyatlamalarla ABD’de tahvil faizleri ortalama son 3 senenin en yükseğinde seyretmeye devam ederken, artan dolar talebiyle dolar endeksi son 20 senenin en yüksek seviyesi olan 103.9’u görmüş oldu.

VOLATİLİTE ARTABİLİR

Yurtiçinde ise dolarda 14.60 14.85 lira arasındaki yön arayışı devam ediyor. Analistler, haftaya gelecek yoğun veriler sonrasında dolar kurunda yüksek volatilite yaşanabileceği mevzusunda uyarıyor.  Dünya üstündeki gelişmiş ülkelerin merkez bankaları da faiz politikalarında değişikliğe giderek Fed dalgasına hazırlık yapmış oldu. Sadece Merkez Bankası (TCMB), faiz artıran öteki ülkelerin aksine geçen senenin sonunda siyaset faizini kademeli olarak 500 baz puan indirerek yüzde 14’e çekmişti. Bu veri güncel enflasyona gore TL’nin eksi 47 puan negatif getirisi olduğu anlamına geliyor.

Bayram sonrası gözler enflasyonda olacak

Türkiye’de gevşeme döngüsü kur krizine sebep olarak dolaylı yoldan enflasyonun sert yükselmesine sebep olurken, şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin peşinden artan küresel enerji maliyetleri ise fiyat artışlarını daha da körükledi. Nisan ayı enflasyon verileri Türkiye’de bayram tatili sonrası ilk işlem günü olan perşembe günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafınca yayımlanacak. Reuters’ın 14 katılımcıyla gerçekleştirdiği ankette nisan ayı için senelik enflasyon tahminleri yüzde 64.2 ila yüzde 70.85 içinde değişiyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.