Pınar, giyemediği gelinliği ile son yolculuğuna uğurlandı

Kars şehir merkezine 24 kilometre uzaklıktaki Çakmak köyünde çiftçilik meydana getiren İlyas ve Mavuş Kadirhan çiftinin 3 çocuğundan 2ncisi olan Pınarın 22 yıl ilkin gittiği hastanede karaciğer rahatsızlığı ortaya çıktı. Doktorların nakil yapılması icap ettiğini söylediği Pınar, Sıhhat Bakanlığının organ nakli sırasına girdi.

Nakil olduktan sonrasında evlenme umuduyla gelinliğini de alan Pınar, uygun bir organ için bekleyişe başladı. Geçen sürede çeşitli kentlerde 4 kez uygun karaciğer olmasına karşın imkansızlıklar sebebiyle gidemeyen Pınara umutlandıran haber Erzurumdan geldi.

21 Nisan günü Mustafa Kemal Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Organ Nakli Merkezinden görevlilerin aramış olduğu Pınar, bigün sonrasında da nakil için ameliyata alındı. Samsunda trafik kazasında ölen kişinin karaciğeri, ameliyatla Pınara nakledildi. Sadece karaciğer vücuda uyum sağlamadı. Bunun üstüne tekrardan ameliyata alınan Pınar, doktorların tüm çabasına rağmen kurtarılamadı. Pınarın ölümü, ailesini hüzne boğdu.

GELİNLİĞİ MEZARINA ÖRTÜLDÜ

Pınarın cenazesi, babası İlyas ve ağabeyi Cenk Kadirhan tarafınca teslim alınarak köyüne götürüldü. Cenazede Pınarın tabutunun üstüne gelinliği ve duvağı örtüldü. Kılınan cenaze namazının arkasından Pınar Kadirhan son yolculuğuna uğurlandı. Pınarın giyemediği gelinliği de mezarının üzerine serildi. Anne Mavuş Kadirhan ve yakınları Pınarın mezarına karanfil bıraktı.

HERKESTEN HELALLİK ALDI

Kızının ameliyata giderken herkesten helallik aldığını belirten Mavuş Kadirhan, Anne sen bana oldukça emek ettin, hakkını helal et dedi. Valizini ben hazırlayamadım, dışarı çıkamadım, pencereden baktım. Pınar oldukça mutluydu, donör çıkmış olduğu için adeta uçuyordu. Tanrı bana bu şekilde bir fırsat verdi diyordu. Ayaklarında ağrı vardı. Bu haberi alınca adeta ayaklarının ağrısı geçti, luğundan uçuyordu. Giderken bahçeden geri döndü geldi beni yeniden kucakladı, yüzümü öptü, kucakladı. Gidiş o gidiş diye konuştu.

22 YILLIK BEKLENTİ

Kardeşinin senelerdir karaciğer nakli beklediğini söyleyen Cenk Kadirhan, 22 senelik hasreti sona erdirmek istiyorduk. Kardeşim senelerdir bekliyordu, karaciğer nakli olmayı. Erzurumdan uygun donör bulunmuş olduğu bilgisi geldi. Karaciğeri kardeşime nakledeceklerini söylediler.

Kardeşim o denli mutlu oldu ki anlatamam. Doktorlar, ameliyatın ve naklin başarı göstermiş bulunduğunu söylemiş oldu. Ondan sonra değişik şeyler gelişti ve vücut organı kabul etmedi. Kanama gerçekleşti. Arkasından ameliyata alındı fakat kardeşimin senelerdir yorulan vücudu buna dayanamadı ve rahmetli oldu dedi.

Cenk Kadirhan, kardeşinin cenazesini Erzurumdan getirirken her insanın gelin konvoyu yaptığını ve cenaze töreninde gelinliğini mezarına örterek ebediyete uğurladıklarını söylemiş oldu. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.