Petrol fiyatları artmaya devam ediyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Batı ülkelerinin Rusya’ya karşı yaptırımları, enerji fiyatlarını yükseltti.

Rusya kaynaklı arz endişeleriyle brent tipi ham petrolün varil fiyatı bugün 118 doları aştı. Bu sayı, Ağustos 2013 sonrası devrin zirvesi oldu.

Batı Teksas petrolünde de 114 dolar seviyesi aşıldı. Bu da 11 senenin zirvesi oldu.

Yıl başlangıcında 73 dolar olan brent petrol, savaşın derhal öncesinde 96 dolardı.

GAZ VE PETROLDE YAPTIRIM ENDİŞESİ

Rus petrolünün dünya piyasalarına ulaşmasının, yaptırımlar sebebiyle zorlaştığı belirtiliyor. OPEC+ ülkelerinin de evvel planlanan günlük 400 bin varillik sınırı olan artış haricinde adım atmaması, petrolde yükselişi bununla beraber getiriyor.

ANZ analistleri, hazırladıkları notta, “Rus petrol ürünlerini hedef alan ihracat kontrollerine başvuracağını açıklaması ile Beyaz Saray, Rusya üstündeki baskıyı artırdı. Bu da Rus petrol arzına dair endişeleri artırıyor” dedi.

Bu adım, şu ana kadar yaptırım kapsamında haricinde bırakılan Rusya’nın petrol ve gaz ihracatının da hedef alınabileceği endişesiyle beraber tutarları da yukarı itiyor.

ABD ve Avrupa Birliği, aslına bakarsanız yüksek olan enflasyonun daha da yükseleceği endişesi ve arz problemi yaşamamak için Rus petrol ve doğalgazını şu ana kadar yaptırım kapsamına dahil etmedi sadece durumun değişebileceği beklentisi artıyor.

RUS PETROLÜ ALICI BULMAKTA ZORLANIYOR

Banka, vapur sahipleri ve rafinerilerin, harp ve yaptırım endişeleriyle Rus emtialarından uzak durması ülke petrolüne olan talebin de hızla düşmesine niçin oldu.

Energy Aspects isminde danışmanlık şirketi Rus petrolünün yüzde 70’inin “alıcı bulmakta zorlandığını” belirtiyor.

“Avrupalıların çoğunluğu Rus petrolüne dokunmazken bir tek birkaç rafineri ve yatırımcı hala piyasada işlem yapıyor fakat artan korku seviyesi ve harp sigortası primleri işlemleri mühim derecede karmaşıklaştırıyor” değerlendirmesinde bulunan Energy Aspects, “Birkaç vapur sahibinin harp sigortası olmaması sebebiyle Baltık Denizi ve Karadeniz bölgesinden kaçındığı belirtiliyor” ifadelerini kullandı.

Internasyonal Enerji Ajansı verilerine nazaran, Rusya aralık ayında günlük 7,8 milyon varil petrol ve petrol ürünü ihraç etti. Rusya, dünyanın en büyük petrol üreticileri ve ihracatçıları sıralamasında ilk üçte içeriyor.

ABD’de petrol stoklarının düşmeye devam etmesi de tutarları yukarı yönlü baskılıyor.

AKARYAKITTA ZAM YAĞMURU

Petrol fiyatlarındaki artış, akaryakıt fiyatlarında da artışa niçin oluyor. Dün gece Türkiyede benzine 88 kuruş, motorine 1,51 TL zam gelmişti.

Benzin ve motorine bu gece de yüklü zam gelmesi umut ediliyor.

Zam sonrası litre fiyatı benzinde ortalama olarak İstanbul’da 16,55 TL’den 17,43 TL’ye, Ankara’da 16,65 TL’den 17,53 TL’ye, İzmir’de 16,67 TL’den 17,55 TL’ye terfi etti.

Litre fiyatı motorinde ise İstanbul’da 16,05 TL’den 17,56 TL’ye, Ankara’da ve İzmir’de 16,16 TL’den 17,67 TL’ye yükselmiş durumda.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.