‘Peşkeş’ iddiasında bulunulmuştu: Milyarlık ihale ikinci kez ertelendi

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Maden kazasının Kısabekir Köyü’nde bulunan bakır, kobalt, kurşun, çinko ve demir madenleri rezervlerin çıkarılması ve işletilmesi ile ilgili yapılacak ve toplamda 2 milyara mâl olacak ihalede yandaş şirketlere peşkeş çekileceğine dair iddiaların olduğuna dikkat çekmesinin peşinden AKP Elazığ Milletvekili Metin Bulut, maden ihalesinin 4 Nisan evveliyatına ertelendiği açıklanmıştı.

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü ihale şartnamesinde yapılacak değişimler ve ilaveler kapsamında ihalenin ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu. Meydana getirilen açıklamada, 232. ihale grubunda ihale edilmek suretiyle duyuru edilen Elazığ-Adıyaman illeri dahilinde bulunan sahanın 04.04.2022 tarihinde yapılacak ihalesi evraklarında ve şartnamede yapılacak değişim ve ilaveler kapsamında ileri bir tarihe ertelenmiştir denildi.

CHPLİ VEKİL ŞARTNAMENİN DEĞİŞTİRİLMESİ ÇAĞRISINDA BULUNMUŞTU

İhalenin şartnamesinde düzenlemeler yapılması gerektiğine belirten CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, ihalenin peşkeş çekilmesinin önüne geçilmesi uyarısında bulunarak şu ifadeleri kullanmıştı:

* Bu ihaleyi isteyen firmaların engellenme riski var. Bizim buradaki önerimiz, kamu- {özel sektör} ortaklığı gerçekleştirilerek bu sahanın işletilmesidir.  Karadeniz’de bulunan doğalgaz Maden’de bulunan rezervden ülke ekonomisine daha azca katkı sağlayacak bir kaynak.

* Buranın birilerine peşkeş çekilmesinin önüne geçilmelidir. Adıyaman’daki saha ayrı bir ihalenin mevzusu yapılmalıdır, Maden’deki saha ayrı ihale mevzu olmalıdır. Bu sahalardaki ulusal servet de kamu-özel ortalığı ile işletilip ülke ekonomisine kazandırılmalıdır.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir