Peru liderine yönelik azil talebi reddedildi

Peruda 8 ay ilkin göreve gelen solcu Devlet Başkanı Pedro Castillonun etik yetersizlik iddiasıyla görevden azledilmesi talebi, Kurultay’de reddedildi.

Sağ partilerin önergesi üstüne 130 sandalyeli Kurultay’de düzenlenen oylamada 55 üye Castillo’nun azledilmesine destek verdi. 54 Kurultay üyesi talebi reddederken 19 üye de çekimser kaldı.

Eski bir öğretmen ve sendika lideri olan Castillo, oylama öncesinde Kongrede yapmış olduğu konuşmada hakkında suçlamaların hiçbir gerçekçi yanı olmadığını belirtti. Castillo geçen yıl de hakkında azil talebinin reddedilmesi üstüne görevine devam etmişti. Büyük bir siyasal baskıyla karşı karşıya kalan Peru liderinin bazı yakınlarının ve eski yardımcılarının evlerine geçen hafta yolsuzluk iddiasıyla baskınlar düzenlenmişti.

Peru’da 2016’dan bu yana siyasal krizler sonucu devlet başkanlığı koltuğu 5 kez el değiştirdi. Önceki Devlet Başkanı Martín Vizcarra da 2020’de görevden azledilmişti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir