Perinçek’ten Erdoğan’a Suriyeli tepkisi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlibde inşa edilen briket evlerin anahtar teslim törenine gönderilmiş olduğu videolu mesajda, “1 milyon Suriyeli kardeşimizin gönüllü geri dönüşünü sağlayacak yeni bir projenin hazırlıkları içindeyiz. Azez, Cerablus, Tel Abyad başta olmak suretiyle 13 ayrı bölgede mahalli meclislerde yürüteceğimiz proje bir fazlaca geniş kapsamlıdır demişti.

Erdoğan’ın ‘mahalli meclis’ planına Vatan Partisi’nden tepki geldi. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, şu eleştirilerde bulunmuş oldu:

TÜRKİYE AÇISINDAN SON DERECE CİDDİ VE TEHLİKELİ

“Bu proje yeni bir egemenlik alanı yaratıyor. Projenin uygulanmış olduğu topraklar, Suriye-Arap cumhuriyetine ilişkin olan topraklardır. Bu proje, Suriye’nin toprak bütünlüğü mevzusunda bir ekip sual işaretleri getiriyor. Türkiye açısından da son aşama ciddi ve tehlikeli bir süreci tetikliyor. Hükümetin niyeti başka olabilir fakat girişilen uygulama netice itibarıyla Türkiye için son aşama ciddi tehlikeleri barındırmaktadır.

YOBAZ TERÖR ÖRGÜTLERİ VE YAĞMA UNSURLARI

Burada bazı kantonlar kuruluyor. Orada mahalli meclislerin yönetimi altında bazı kantonlar, hatta bunlara hükümetçikler ve devletçikler de diyebiliriz. Bu mahalli meclisler, Suriye devletine bağlı olan mahalli idareler değil, bunlar Suriye devletine ve Suriye hükümetine muhalif olan, meşru olan Birleşmiş Milletler tarafınca ve tüm dünya tarafınca meşruluğu kabul edilen Suriye hükümetine muhalif olan bazı unsurların yönetiminde olan meclisler.

TÜRKİYEDEN ORAYA GİDEN ŞİRKETLER YAĞMA DÜZENİ KURMUŞ

O unsurlara derhal dikkat çekelim. Bunlar Türkiye devleti tarafınca ve Birleşmiş Milletler tarafınca terör sıralamasında bulunan bazı yobaz terör örgütleri. Kısmen ve bu bölgelerde bazı yağma unsurları etkinlik halinde. Türkiye’den oraya gitmiş olan bazı firmalar direkt doğru bir yağma düzeni kurmuş durumda.

O bölgenin bakırlarını, o bölgenin zeytin ağaçlarını söküp Türkiye’de mobilya malzemesi olarak satmak şeklinde. Üretimle ilgisi olmayan bir yağma ekonomisi de oluşturulmuş oluyor. Bu kantonlarda bir taraftan o yobaz terör örgütlerini iktidar yapıyor, onların iktidarını pekiştiriyor, bir taraftan da bu yağmacı zümrenin kurduğu talan ekonomisine hizmet ediyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.