Pentagon’dan geri adım: Yaptığı açıklamayı yalanladı

ABD Müdafa Bakanlığı Sözcüsü John Kirby dün yapmış olduğu açıklamada, öteki ülkelerin Ukraynaya yedek parçaların yanı sıra harp uçağı verdiğini ifade etmişti. Bugün düzenlemiş olduğu basın toplantısında dün Ukrayna’ya tayyare verildiğine dair kullandığı ifadeleri geri alan Kriby, Geçmiş zamanda onlara tayyare verildiğini söylerken yanılmışım. Hatadan dolayı üzgünüm dedi.

Kirby, Bununla beraber, Ukraynalılar ABDnin koordinasyonu ve tedariki yöntemiyle haftalar ilkin filolarında iki ila üç uçaktan daha çok durağan(durgun) kanatlı uçağı faaliyete geçirebilecekleri kadar kafi yedek parça ve ek ekipman aldılar” ifadelerini kullandı.

Ukrayna, Rus işgalinin başlamasından ortalama iki ay sonrasında hava kuvvetlerini çalışır durumda tutmakla kalmayıp, bununla beraber uçakları onarım ederek ve envanterine ilave ederek müttefiklerini ve askeri uzmanları şaşırttı. Ukrayna, Rus güçlerini püskürtmek için müttefiklerinden onlarca kere harp uçağı talep etti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.