Pentagon: Moskova, 2 Ukrayna füzesinin isabet etmesi sonucu battı

ABD Müdafa Bakanlığından üst düzey bir yetkili, Rusyanın Karadenizde batan cenk gemisi Moskovanın batmadan ilkin Ukrayna tarafınca vurulduğunu deklare etti. İsmi gizli saklı tutulan Pentagon yetkilisi, Ukraynanın 2 Neptün füzesinin Moskovaya isabet etmesi sonucu geminin battığını belirterek, bunu Rusya için büyük bir darbe olarak nitelendirdi.

RUSYA GEMİNİN BATTIĞINI AÇIKLAMIŞTI

Rus askeri donanmasının en mühim cenk gemilerinden kabul edilen Moskovanın dün batmasının peşinden Rusya, herhangi bir hücum bildirmezken gemide meydana gelen bir yangın sonrasında geminin battığını açıklamıştı.

Ukrayna ise füzelerinin Rus cenk gemisine isabet ettiğini belirtmişti. Rusya, tüm mürettebatın ondan sonra Karadenizdeki Rus gemilerine tahliye edildiğini bildirmişti.

FIRTINALI DENİZ KOŞULLARINDA BATTI

Rusya Müdafa Bakanlığından meydana getirilen açıklamada, Moskova kruvazörünün varış limanına çekilmesi esnasında mühimmatın patlaması sonucu ortaya çıkan bir yangın sebebiyle vapur dengesini yitirdi. Fırtınalı deniz koşullarında battı denilmişti.

Pentagon Sözcüsü John Kirby Moskovanın batması hakkında yapmış olduğu açıklamada, Ukraynanın bunu bir Neptün füzesi yada bir ihtimal daha fazlasıyla vurmuş olması kesinlikle makul ve ihtimaller içinde ifadelerini kullanmıştı.

Rus cenk gemisi Moskovanın, 12 bin 490 ton ağırlığında olduğu ve İkinci Dünya Savaşından bu yana operasyonla batırılan en büyük Rus cenk gemisi olduğu biliniyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.