Pençe Kilit Harekatı: Etkisiz hale getirilen terörist sayısı 37 oldu

Kuzeyi Irak’tan Türkiye’ye yönelik hücum, sızma girişimi ve terör tehdidinin ortadan kaldırılması amacıyla PKK’lı teröristlere karşı 17 Nisan günü başlatılan Pençe Kilit Harekatı devam ediyor.

Harekât bölgesinin kuzeyindeki Amediye-Kanimasi koridoruna doğru kaçmaya çalışan teröristlerin, güvenlik güçlerinin arazideki hareket ve manevra kabiliyetini zayıflatabilmek için stratejik öneme haiz geçiş güzergahlarına metal variller içinde yerleştirdikleri uzaktan kumandalı ve basma düzenekli el yapımı patlayıcı tespit edilerek, imha edildi.

YERALTINDA CEPHANELİK ÇIKTI

Bomba arama köpeklerinin kullanıldığı operasyonda Akrep Tepesi ile Kinyaniş bölgesinde teröristlere ilişik bir yer altı tünelinde ağır silahlar bulunmuş oldu.

Teröristlerin rutubet ve rutubetten kaynaklı pas ve oksitlenmeyi önlemek için naylon ve muşambalara sarıp gizledikleri 2 tane SPG-9 geri tepmesiz top, 8 tane RPG-7 roketatar, 1 tane Doçka uçaksavar sehpası ve cephanesi ile İŞİD’le savaşım adı altında batılı ülkelerin Suriye’de terör örgütüne yapmış olduğu yardım silahlarından olduğu belirlenen yeni nesil İsveç menşeli 5 tane AT-4 hava müdafa füzesi, SİHA görüntülerine yakalanmamak için arazide yürürken kullandıkları 350 tane termal şemsiye ile askeri kamuflajlı çadır ve brandalar ele geçirildi.

TEĞMEN KAAN ŞEHİT OLDU

Bu silahların ele geçirildiği bölgenin karşısındaki vadide konumlanan bir grup teröristin roketatarlı saldırısında teğmen Kaan Kanlıkuyu şehit oldu, aynı bölgede bir teğmen daha şehit olmuştu.

Saldırının gerçekleştiği bölgede yoğunlaşan operasyonda harekatın başlamasından bu yana öldürülen terörist sayısı ise 37’ye çıktı.

Dün gece Eskişehir Birleştirilmiş Hava Harekat Merkez Komutanlığı ile Diyarbakır 8. Ana Jet Üssünden havalanan uçaklar terör yuvalarına bomba yağırdı.

FIRTINA OBÜSLERİYLE VURDULAR

Çukurca’nın karşısındaki Zap Vadisi içinde kalan Rekan, Nerveh ve Tirvaniş Köylerine yakın 5 ayrı noktada istiflenen ortalama 4 ton kuru besin ve bomba yapımında kullanılan 150 çuval yüzde 33 azot içeren Amonyum Nitrat gübresi bulunmuş oldu, ele geçirilen yaşam malzemeleri ve gübreler de yerinde imha edildi.

Harekatın sürdürüldüğü bölgede belirlenen hedefler gece süresince Çukurca-Irak sınırının sıfır noktasından fırtına obüsleriyle vuruldu.

PEŞMERGELER KONTROL NOKTALARI OLUŞTURDU

Harekâtta teröristlerin lojistik ihtiyaçlarının karşılandığı ikmal yolları da tamamen kapatıldı.

Operasyon bölgesine giden köy ve mezra yollarında peşmerge tarafınca geçici denetim noktaları oluşturuldu.

Siviller harekâtın yürütülmüş olduğu bölgeye 10 kilometre mesafe uzakta tutularak alana sokulmuyor.

YARIM AY GÖRÜNÜMÜNDE 28 KİLOMETLE GÜVENLİ KORİDOR

Avaşin-Basyan’da teröristlere ilişik bir cephane deposu da iki saldırı helikopteri tarafınca vuruldu.

Yaşanmış olan şiddetli patlamalar Çukurca hattındaki sınır köylerinden de duyuldu. Harekâtın devam etmiş olduğu Uludere, Silopi, Beytüşşebap sınır hattından başlayarak Hakkâri’nin Çukurca, Şemdinli ve Derecik ilçelerine kadar uzanan sınırın sıfır noktasında yarım ay görünümünde 28 kilometre uzunluğunda güvenli hat oluşturuldu.

Güvenli koridor ile teröristlerin Türkiye’ye sızmalarının da önü kesilmiş oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.