Pazarcı esnafı: Çocuğunun kumbarasındaki parayı alıp pazara gelen var

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fetih edilmesi Gürer, bölgenin en yoğun pazarlarından biri olmasına karşın son yıllarda pahalılık sebebiyle eski haraketli günlerini kaybeden Bor Pazarında hem pazarcı esnafının hem de vatandaşların nabzını tuttu.

YETER ARTIK, GİTSİNLER BAŞIMIZDAN

CHP Milletvekili Ömer Fetih edilmesi Gürer’i dert yanan pazarcı esnafı mazota yedi gün içinde 6-7 lira civarında zam geldiğini belirterek, “Portakalı, mandalinayı halden 5 liraya alıp, burada 6 liraya satıyorum. İşçilik, poşet parası, emek yok. Etikete 8 lira yazsam, bu malı kimse almaz. Bu şekilde olunca da ben kazanamıyorum. Eve ekmek götüremiyoruz. 10 bin liralık mal getiriyoruz, akşam eve sadece 10 bin lira götürüyoruz. Kısaca kar yok. Peki biz ne yiyip içeceğiz? Vallahi perişanız. Mazota gelen zam sebebiyle nakliye tutarı ürünün kendisinden daha pahalıya geliyor. Mazota geçen gün 1 lira, dün 1.5 lira bugün gene 1 lira zam geldi. Dünyada bu şekilde bir ülke yoktur. Yeter artık gitsinler başımızdan” diye konuştu.

ANNENİN DRAMI

İnsanların alım gücünün oldukca düştüğüne belirten pazarcı esnafı, “Geçenlerde bir hanımefendi geldi. Portakal aldı. Parasının hepsi bozuk. Sormuş oldum. Bozuk parayı çocuğunun kumbarasında biriktirdiği bozuk para bulunduğunu söylemiş oldu. Gözlerim doldu. Portakalı verdim, parayı da iade ettim” şeklinde konuştu.

3 HAFTADA 25 BİN LİRA ZARAR

Bor pazarında havuç ve turp satan bir esnaf ise vatandaşın alım gücünün daraldığını belirterek şunları söylemiş oldu;

*Torbasını 48 liraya turp alıp satıyorum. 4 liraya aldım havucu 5 liraya satıyorum. Mazot 22 lira oldu. Niğde’den Bor’a 120 liralık mazot gidiyor. Bu hakkaniyet mi? Yerimi, tezgahımın parasını verseler bu işi yapmam.

*Mazota gelen zamlar sebebiyle nakliye dahil 3 hafta içinde 25 Bin lira zarar ettim. Konya’dan ürün alıp getirmek için 5 bin lira nakliye harcaması oluyor. Nakliye otomobilimiz Osmaniye Kadirli’ye 2 bin 500 liralık mazot yakıyor.

*Mazotun litresi 22 lira oldu, bu esnaf ne meydana getirecek? Poşetin kilosu 30 lira, adam gelmiş yarım kilo havuç istiyor. Markette 25 kuruş olan poşet ikimiz de parasız. Poşete 30 lira verirsek biz nereden para kazanacağız?

KİLOLARCA DEĞİL, 1 TANE PATCILAN ALAN VAR

Geçmişte Bor pazarının hareketli günlerinin bulunduğunu sadece yaşam pahalılığı sebebiyle artık pazara gelenlerin sayısının azaldığını, gelenlerin de kilolarca değil sadece tane ile ürün alabildiğini söyleyen bir öteki pazarcı esnafı ise “Eskisi benzer biçimde satış yapamıyoruz. Satamadıklarımızı başka pazarı götürüyoruz, o vakit da oldukca fire oluyor. Bu ürün için 300 lira nakliyle tutarı öderken son 6 ayda nakliye harcaması 1000 liraya çıktı. Fazlaca sayıda pazarcı esnafı bu işi bırakmak mecburiyetinde bırakıldı. Kimse artık kilolarca ürün almıyor. 1 tane patlıcan alan bile var” dedi.

“İKTİDARI SANDIĞA GÖMECEĞİZ”

Yazın 250 lira olan nakliye harcamasının bugün 900 liraya çıktığını söyleyen bir başka esnaf ise, gidişatın fena bulunduğunu, esnafı ve vatandaşı bu duruma getiren iktidarı seçimde sandığa gömeceklerini belirtti.

DAHA ÖNCE BÖYLE BİR DÖNEM YAŞANMADI

Pazarcı esnafının ve alışverişe gelen vatandaşı dinleyen Ömer Fetih edilmesi Gürer, Bor Pazarında gerçekleştirdiği ziyaretin arkasından yapmış olduğu açıklamada, satıcını da tüketicinin de dertli bulunduğunu aktardı. Daha ilkin bu şekilde bir devrin asla yaşanmadığına dikkat çeken Gürer, “Satıcı da tüketici de aynı kaderi yaşıyor” diye konuştu.

GİRDİ MALİYETLERİ ÇOK ARTTI

Vatandaşa bir dokunup bin ah işittiklerini belirten CHP’li vekil Ömer Fetih edilmesi Gürer, Gelir gider dengesizliği ve ekonomik sıkıntılar, vatandaşın alım enerjisini düşürmüş görünüyor. Mazot fiyatlarındaki artış, ürünlerin girdi maliyetlerindeki önlemeyen artış ve yüksek enflasyon Pazar yerlerinde kendini net bir halde göstermeye başlamış, yurttaş da dertli, satıcı da dertli “ şeklinde konuştu.

Gürer Vatandaşın pazarı gezip tane ile yarım kilo ürün alabilir durumda bulunduğunu ifade edip durağan(durgun) ve dar gelirliler büyük sorun içinde. İktidara ah eden her pazar ziyaretimizde artıyor. Fiyatlar artıran büyük etken akaryakıt olmuş. Üretim maliyeti, ürün fiyatı derken bu kere akaryakıt fiyatlarında artış ürün fiyatlarını tetikliyor. Akaryakıt zamları durmazsa semt pazarları açılamaz duruma düşebilir” diye konuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.