Pakistan’da hükümet düştü! Imran Khan görevden alındı

Pakistan’ın Ulusal Meclis’inde Başbakan Imran Khan ve hükümeti için itimat oylaması yapılmış oldu. Pakistan Ulusal Meclis Başkanı Asad Qaiser ve Meclis Başkan Yardımcısı Qasim Suri, itimat oylaması öncesinde görevlerinden çekilme etti.

Meclis oturumu, Meclis Başkanı Asad Qasierin görevinden çekilme etmesinin peşinden, Meclis Üyesi Ayaz Sadık tarafınca yönetildi. Ayaz Sadık oylama sürecinin peşinden yapmış olduğu açıklamada, 342 üyeli mecliste 174 üye hayır oy kullandı. Dolayısıyla Pakistan Başbakanı Imran Khan ve hükümeti itimat oylamasını yitirdi” dedi.

Pakistan Ulusal Meclis’inin 2018 senesinde göreve gelen Başbakan Khan’ın görevden alınmasının peşinden yeni bir başbakan ataması gerektiği ve meclis tarafınca atanan kişinin Ekim 2023 evveliyatına kadar iktidarda kalacağı açıklandı.

GÖREVDEN ALINAN İLK BAŞBAKAN OLDU

İmran Khan, Pakistanda güvensizlik oylamasıyla görevinden alınan ilk Başbakan oldu.

DİKKAT ÇEKEN İDDİA

Pakistanda hakkında görevden alınması için gensoru önergesi verilen Başbakan Imran Khan itimat oylaması öncesi ulusa seslenmişti.

Khan konuşmasında, hükümetini devirmek için bir yabancı komplonun “kanıtını” gösterdiği iddia edilen “tehdit notu”ndan bahsetmişti.

Khan hitabı esnasında dil sürçmesiyle komplonun arkasındaki ülke olarak “ABD Birleşik Devletleri” adını vermiş, sadece hızla konuşmasına devam ederek, “yabancı bir ülkenin” Pakistan ulusuna karşı bir “tehdit notu” gönderdiğini belirtmişti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir