Pakistan Başbakanı Khan’dan çok konuşulacak ABD iddiası

Pakistan’da hakkında görevden alınması için gensoru önergesi verilen Başbakan Imran Khan itimat oylaması öncesi ulusa seslendi. Khan konuşmasında, hükümetini devirmek için bir yabancı komplonun kanıtını gösterdiği iddia edilen tehdit notundan bahsetti.

Khan hitabı esnasında dil sürçmesiyle komplonun arkasındaki ülke olarak ABD Birleşik Devletleri adını verdi, sadece hızla konuşmasına devam ederek, yabancı bir ülkenin Pakistan ulusuna karşı bir tehdit notu gönderdiğini belirtti.

BAŞKA BİR ÜLKE HİÇBİR SEBEP GÖSTERMEDEN BİZİ TEHDİT EDİYOR

Söz mevzusu notun gen sual önergesi sunulmadan ilkin geldiğini aktaran Khan, “Demek ki yurt dışındaki bu insanlarla (karşıcılık) bağlantılıydılar, Pakistana kızdıklarını söylüyorlar. Bunu bahane ediyorlar. Imran Khan itimat oylamasını kaybederse Pakistanı affedeceklerini söylüyorlar sadece hamle başarısız olursa Pakistan’ın zor bir dönemden geçmek zorunda kalacağını ifade ediyorlar dedi.

Khan notta, “Imran Han başbakan olarak kalırsa ilişkilerimiz bozulacak ve zorluklarla karşılaşacaksınız” ifadelerinin yer aldığını aktararak, “Biz 220 milyonluk bir milletiz ve başka bir ülke hiçbir sebep göstermeden bizi tehdit ediyor” dedi.

EN RAHATSIZ EDİCİ ŞEY DİYEREK AÇIKLADI

Başbakan, söz mevzusu notun Pakistan Büyükelçisine iletildiğini belirterek, notta bahsedilen tüm metni açıklamadığını sadece içinde korkulu başka ayrıntılar bulunduğunu kaydetti. Rusya ziyaretine değinen Khan, Büyükelçimiz, yabancı yetkiliye başbakanın [ülkenin üst düzey yetkilileriyle] görüşmelerin arkasından Rusyayı ziyaret ettiğini söylemiş oldu. Sadece yabancı yetkili hayır, bunun yalnız İmran Hanın sonucu bulunduğunu söylemiş oldu dedi.

Başbakan Khan, yabancı yetkilinin kendisinden sonrasında iktidara geleceklerin dış güçlerden komut almakta problem yaşamayacaklarını bildiğini beyan etti. Khan, Pakistan Müslüman Birliği-Navaz (PML-N) lideri Şehbaz Şerif, Pakistan Halk Partisi (PPP) Eşbaşkanı Asif Ali ve Pakistan Demokratik Hareketi (PDM) lideri Fazal-ur-Rehman’a atıfta bulunarak, Fakat en rahatsız edici olan şey, burada oturan halkımızın yabancı güçlerle temas halinde olması dedi.

Pakistan’da parlamento, 28 Mart’ta muhalefetin Khan’ın görevden alınması için verdiği gensoru önergesini kabul etmiş, önergenin münakaşaya açılmasının arkasından 7 gün içinde oylanması umut ediliyor. Başbakan Khanın görevden alınması için 172 oya gereksinim duyulurken, muhalefetin oluşturduğu ittifakın şu anda 177 oyu var.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir