Özel okullarda online eğitim karmaşası: Önce duyurdular, sonra iptal ettiler

İstanbul’da beklenen kar fırtınası sebebiyle tüm eğitim kurumları 14 Mart Pazartesi gününe kadar dinlence edilmişti. Valiliğin açıklamasında sıhhat ve ulaşım hizmetleri haricinde işgören, işçi ve öteki personelin 10 Mart 2022 Perşembe günü yönetimsel izinli sayılmalarına karar vermiş olduğu bildirilmişti.

Kararın peşinden hususi okullarda online eğitim karmaşası yaşandı. Bazı hususi okullardan velilere gönderilen mesajda, online eğitim yapılmayacağı açıklandı.

VALİLİK, ONLINE DERS YAPILAMAYACAĞINI TÜM OKULLARA BİLDİRDİ

Bir hususi okuldan velilere gönderilen mesajda şu şekilde denildi;

“Bildiğiniz suretiyle İstanbul Valiliği tarafınca iki gün süresince karşı karşıya eğitime ara verilmiştir.

Genel Müdürlüğümüz eğitimin online olacağını belirtmiş ve bu çerçevede online eğitim planlaması yapılmış ve sizlere duyurulmuştır.

Sadece; Valilik öğretmenlerin yönetimsel izinli sayıldığını ve okulların online ders veremeyeceğini tüm okullara bildirmiştir.

Bu çerçevede tüm hususi okullar ve okulumuz iki gün süresince eğitim-öğretim faaliyetlerine ara vermiş olup online eğitim yapılmayacaktır.”

SENDİKA VE MESLEK ÖRGÜTLERİ DEVREYE GİRDİ

Hususi Sektör Öğretmenleri Sendikası’ndan meydana getirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi;

*Sendikamızın yetkililerden almış olduğu net bilgiye gore valilik tarafınca meydana getirilen izahat online eğitime izin vermiyor. Belirsizliği ortadan kaldıracak bir açıklamanın yapılmasını lüzumlu görüyoruz. Daha net bir izahat için MEBe dilekçe ile başvuruda bulunulacaktır.

*Öğretmen arkadaşlarımızı çalışmış oldukları kurumun bağlı olduğu ilçe MEB şubelerini aramaya ve haklarını aramaya çağrı ediyoruz. Online ders meydana getirecek olan kurumların sıralaması MEBe sunulacaktır.

*Resmi açıklamayı dikkate almayan kurumların isimlerini bizlerle paylaşabilirsiniz. Online ders esnasında tarih ve saat ibareli ekran görüntüsü alın ve sendikamızla paylaşın.

*Hususi öğretim kurumlarında çalışan öğretmenler için sorun haklarını savunmaktır. Kurum patronlarının tadı kararları eğitim emekçisinin emeğinden ve haklarından üstün değildir.

OKULLARDAN GÖNDERİLEN MESAJLAR KAFA KARIŞTIRDI

Belirsizliğin giderilmemesi sebebiyle bazı hususi okullardan velilere, perşembe ve cuma günleri online derslerin devam edeceği yönünde mesajlar atıldı.

Birçok hususi okul ise sendikaların çağrısının peşinden, kararlarını iptal ederek online eğitim yapılmayacağını duyurdu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir