“Oy verenler aç yatıyor, oy alanlar sarayda yatıyor”

Kamera: Sinan TUNÇ

Cumhuriyet tarihinde görülmemiş zamlarla yüzleşmek zorunda kalan halk, ay sonunu getirmek için kuruş hesabı yapar duruma geldi. Sadece bazı iktidar yetkilileri durumun abartıldığını düşünüyor.

Ekmek için bile saatlerce kar kış demeden kuyrukta bekleyen yurttaşlar ise bu sözlerin gerçeği yansıtmadığını; halkın azca bile söylediğini düşünüyor. Vatandaşlar, tek çözümün seçim bulunduğunu dile getiriyor.

İstanbul Bağcılar Meydanında vatandaşa mikrofon uzattık, Pahalılıktan yakınan vatandaşlar abartıyor mu sizce? Niçin bu hale geldik? diye sorduk. Verilen yanıtlar şu şekilde oldu:

HÜKÜMETİN BECERİKSİZLİĞİ YÜZÜNDEN BU HALE GELDİK

Murat Boz: Hayır abartmıyor, haklı. İçinde bulunduğumuz durumu fena buluyorum. Hükümetin beceriksizliği yüzünden bu hale geldik. (İktidarın ekonomiye yönelik pozitif açıklamalarını iyi mi değerlendiriyorsunuz?) Pozitif izahat olsa ne olacak? Olmayan bir şey Lafta kalan bir şey. Olsaydı aslına bakarsanız şimdiye kadar olurdu. Geri dönüşü olmayan bir yere girdiler. Çıkışı yok bunun. Çıkışı seçimdir artık.

Murat Kılıç: Niye abartsın ki? Ülkenin durumu ortada değil mi? İnsanlar çeyrek karpuz alıp evine götürüyor. Fakat bunu saraydakiler, milletvekilleri, bakanlar düşünüyor mu? Olan, oy veren halka oluyor. Oy verenler aç yatıyor, oy alanlar sarayda yatıyor. İlahi hakkaniyet!

Cemal Aydın: Abartılmıyor, aksine azca bile söyleniyor. Geçen yıl 100 liraya aldığın şey bu yıl 300 lira Ekonomiyi yönetemiyorlar. Yönetenler düşünsün birazcık. Bu iktidardan umudum yok. Düzeltseydi 20 senede düzeltirdi.

UZAKTAN KONUŞMAK ÇOK GÜZEL

Nermin Hanım: Abartmak mı? İnsanlar yiyecek yiyemiyor. İnsanlar hiçbir ihtiyacını gideremiyor. Babalar evine gidemiyor. Çocuğuna hiçbir şey alamayacağı duygusuyla evine gitmek istemiyor. Abartmak ne demek ya? Mümkün değil bu tarz bir olay. (İktidar yetkililerinin ekonomiye yönelik pozitif açıklamalarını iyi mi değerlendiriyorsunuz?) Onların 4250 lira maaşla yaşamalarını tavsiye ediyorum. Denesinler bakalım. Milyarlarla, trilyonlarla yaşayarak garibin halini anlayamazlar. Uzaktan konuşmak oldukça güzel.

ESNAF KAN AĞLIYOR

Elif Kahraman: Hayır abartmıyorlar, oldukça oldukça doğru. Ben pazarlama işi yapıyorum, her esnaf kan ağlıyor. Hepimiz bunu dile getiriyor.

PAHALI-UCUZ KAVRAMLARINI KAYBETTİK

İsmini vermek istemeyen yurttaş: Kesinlikle abartmıyorlar, oldukça haklılar. Şu an pahalı ve ucuz kavramlarını kaybettik maalesef. O şekilde fena bir zamandayız ki sonumuzu bilmiyorum. İleriyi göremiyorum. (Niçin bu hale geldik sizce?) Başta olan insanoğlu oldukça mühim. Onlar bence yönetemediler.

ŞU AN ŞAŞIRMIŞ VAZİYETTEYİZ

İsmini vermek istemeyen yurttaş: Hayır abartılmıyor, doğru. Alım gücümüz kalmadı. Her şey ateş pahası. Geçim sıkıntısı yaşıyoruz. Şu an şaşırmış bir vaziyetteyiz. Bu durumun sorumlusu başımızdakiler.

MİLLET HEP MAKARNA YİYOR

İsmini vermek istemeyen yurttaş: Abartma yok. Mazot aldı başını gitti, 1 kilo domates 25 lira oldu, et tutarları aldı başını gitti Millet hep makarna yiyor Bunun sorumlusu baştakiler. Başka kim olacak?

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir