Otogarda yakalanan bomba davasında mütalaa açıklandı

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Yaşar Samur getirildi. Başka suçtan tutuklu sanık Ramazan Arslan ve İbrahim Zal da duruşmada hazır bulunmuş oldu. Duruşma savcısı esas ile alakalı mütalaasında,  28 Nisan 2021 tarihinde Büyük İstanbul Otogarının bulunmuş olduğu Bayrampaşada yürütülen önleyici kolluk emekleri esnasında, saat 14.15 sıralarında ticari taksiden inen iki kişinin tavırlarından şüphelenen polisin yaklaşması sonrasında şüphelilerin kaçtığı anlatıldı.

Takip sonucu şüpheliler Ramazan Arslan ve İbrahim Zalın yakalandıkları, sanık Ramazan Arslanın kaçarken yol kenarına bıraktığı siyah renkli spor çanta içinde meydana getirilen kontrollerde 3 tane uzaktan komutalı, 1 tane süre ayarlı ve 2 tane harekete duyarlı/tuzaklı olarak tasarlanan, içinde patlayıcı maddelerden olan 4.707 gramlık PETN maddesi bulunan bomba olduğu tespit edilmiş olduğu anlatıldı.

Patlatılması durumunda canlılar üstünde öldürücü ve yaralayıcı, cansızlar üstünde yakıcı, yıkıcı ve tahrip edici özelliğe haiz bulunduğunun tespit edilmiş olduğu de mütalaada yer aldı. Şüphelilerin ifadesine nazaran, belirlenen öteki şüpheli Yaşar Samurun ise 29 Nisan 2021 tarihinde Bakırköy İlçe Güvenlik Müdürlüğü görevlilerine teslim olduğu ifade edildi.

Mütalaada, Ankara Kriminal Daire Başkanlığınca düzenlenen İrtibat Raporunda, bahse mevzu elektronik düzeneklerin PKK terör örgütü tarafınca geliştirilerek yapım edilmiş olduğu, bu düzeneklerin PKK terör örgütü tarafınca el yapımı bombalarda sıkça kullanıldığı, Suriye, Azez ve Afrin Koordinatör Güvenlik müdürlükleri polis mesuliyet bölgesinde de bu tip düzeneklerle karşılaşıldığının anlatıldığı da açıklandı.

İKİ SANIĞIN 8ER YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Sanıklar Ramazan Arslan ve İbrahim Zalın  PKK/KCK silahlı terör örgütünün hiyerarşik yapılanması içinde bilerek ve isteyerek yer aldıklarına dair kanıt bulunmadığı kaydedildi.

Sanıkların kendi beyanlarına nazaran içinde tabanca bulunduğunu düşündükleri sadece teslim aldıktan sonrasında tabanca olmadığını anladıkları bomba bulunan çantayı para karşılığında ülke içinde bir yerden bir yere nakletmek suretiyle üstlerine atılı suçu işledikleri kaydedildi. İki sanığın Tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması yada el değiştirmesi suçundan 4er yıldan 8er yıla kadar hapisleri istendi.

39 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Öteki sanık Yaşar Samurun ise PKK/YPG silahlı terör örgütü tarafınca hazırlandığı ve kuryeler vasıtasıyla İstanbula göndermiş olduğu anlaşılan bombayı, öteki sanıklar Ramazan Arslan ve İbrahim Zalı para karşılığında kurye olarak kullanarak teslim aldırmak ve dolayısıyla onlarla aynı düşünce ve fiil birliği içinde hareket etmiş olduğu açıklandı.

Bu suçu PKK/KCK silahlı terör örgütü adına işlediği belirtilen sanık Yaşar Samurun Tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması yada el değiştirmesi ve Örgüte üye olmamakla beraber teşkilat adına kabahat işleme suçlarından 19,5 yıldan 39 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Sanık ve avukatları, mütalaaya karşı müdafa yapmak için süre talebinde bulunmuş oldu.

TUTUKLU SANIĞIN TAHLİYESİNE KARAR VERİLDİ

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Yaşar Samurun savunmasının alınmış olması, tutuklu kalmış olduğu süre, mevcut kanıt durumu ve Anayasa 13. Maddesindeki hukuki düzenlemeyi nazara alarak tahliyesine karar verdi.

Sanık Samur hakkında yurt dışına çıkış yasağı konuldu. Öteki sanıklar ile alakalı yurt dışı yasağının da devamına kabul eden mahkeme, sanık ve avukatlarına mütalaaya karşı müdafa yapmaları için süre verdi. Duruşma ertelendi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianamede, kuryelik yapmış olduğu iddia edilen sanıklar Ramazan Arslan ve İbrahim Zalın 8 yıla kadar, kuryelik yaptırdığı öne sürülen sanık Yaşar Samurun ise 39 yıla kadar hapsi isteniyor. İddianamede, kuryelik meydana getiren iki sanığın bomba değil, tabanca taşıdıklarını düşündüklerini ve 100 dolar kazanmak için kuryelik yaptıklarını söyledikleri belirtiliyor. Tutuklu sanıklardan İbrahim Zal ve Ramazan Arslan 23 Aralık 2021deki ilk duruşmada, yurtdışına çıkış şartıyla tahliye edilmişlerdi. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.