Otobüslerdeki Arapça durak isimleri tepki çekti, belediye ‘yazılım hatası’ dedi

Kocaelide toplu taşıma araçlarında yer edinen Arapça yazılar tepki toplamıştı. Büyükşehir Belediyesi mevzuyla ilgili yazılım hatası açıklamasında bulunmuş oldu.

image small

HATANIN GİDERİLMESİ YÖNÜNDE ÇALIŞMALAR BAŞLATILDI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi otobüslerindeki Türkçe durak isimlerinin altında Arapçasının da yazması toplumsal medyada büyük tepki çekti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi mevzuyla ilgili yazılım hatası diyerek, izahat yapmış oldu. Açıklamada şöyleki denildi;

“Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Otobüs bilgilendirme ekran yazılımı, dünyadaki birçok ülkede ve bir fazlaca dilde faaliyetlerini sürdüren Kentkart A.Ş tarafınca yapılmaktadır. Bilgilendirme ekranlarının yazılım özelliklerinde, internasyonal birçok dilde seçenek bulunmaktadır. Sadece Kocaeli Büyükşehir Belediyesi hiçbir şekilde, Türkçenin haricinde başka bir dilde bilgilendirme metni kullanmamaktadır.

Her vasıta için ayrı yazılım bilgilendirme ekranları bulunmakta ve sistem ekranları birbirinden bağımsız iş yapmaktadır. Kocaeli genelinde hizmet veren 457 Ulaşımpark aracında meydana getirilen kontroller sonucunda, 4 vasıta ekranında değişik dillerde bilgilendirme metninin yer almış olduğu tespit edilmiştir. Arapça, İngilizce ve Fransızca benzer biçimde dillerin seçilmemesine karşın yazılım hatası olarak, kendiliğinden ekrana yansıdığı görülmüştür.

Toplumsal medya paylaşımlarında yer edinen fotoğraflara dikkatli bakıldığında, Arapça kelimelerin yanı sıra “14 dakika” yerine, İngilizce “14 mins” in de yazıldığı görülmektedir. Tespit sonrası Kentkartla görüşmeler derhal yapılarak, hatanın giderilmesi yönünde çalışmalara başlanılmıştır.”

BAKAN YARDIMCISI KADEMELİ OLARAK KALDIRILACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Arapça tabelaların ülke genelinde kademeli olarak kaldırılacağını açıklamıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.