Osman Kavala: Kararlar AİHM’e de hakaret niteliğinde

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, 18’er yıl hapis cezası verilen Can Atalay, Tayfun Kahraman, Hakan Altınay ile 4,5 senelik tutukluluğun ardındın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Osman Kavala’yı Silivri Cezaevi’nde ziyaret etti.

Çakırözer, ziyaretleri sonrasında yapmış olduğu açıklamada, Seyahat’de milyonların Anayasal hak olan protesto hakkını kullandığını dile getirerek, verilen cezaların büyük bir hukuksuzluk bulunduğunu söylemiş oldu.

Ortada vicdanları sızlatan bir adaletsizlik bulunduğunu vurgulayan Çakırözer, “Osman Kavala bir bayrama daha cezaevinde giriyor. Cezaevinde geçirdiği 9. Bayramı. Onunla beraber Seyahat sanıkları da bu bayrama ailelerinden uzakta haksız, hukuksuz tutuklu bulundukları Silivri ve Bakırköy cezaevlerinde geçirecek. Bu adaletsizlik bir an ilkin giderilmeli ve bu masum insanoğlu özgürlüklerine en kısa sürede kavuşmalıdır” dedi. Seyahat Davası sanıkları şu mesajları verdi:

CEZALANDIRILAN 7 KİŞİYE KENDİMDEN ÇOK ÜZÜLDÜM

Osman Kavala: Mahkemenin verdiği cezaya şaşırdım. Asla suçum yok fakat bu kadar yatırdıktan sonrasında bir ceza vermeden bırakmaların beklemiyordum. Fakat böylesine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına şaşırdım. Fakat daha oldukça şaşırdığım husus benimle beraber 7 saygı duyulan isme 18 yıl hapis cezası verilmesi. Bu adların her biri yasalara hukuka bağlı, onlarca senedir ülkemizin iyiliği için çalışan kişiler. Onlara da bu şekilde bir zulüm yapılıyor olması oldukça üzücü.

Mahkemenin bu kararları aslen üyesi olduğumuz AİHM’e hakaret durumunda. Türkiye’nin AİHM’e ‘o dosyadan beraat etti’ söylediği dosyadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldım. Hükümet AİHM’e, ‘ Ben seni oyalamak için dosyalar uydurdum. Seni aldattım. Şimdi de senin kararlarını tanımıyorum’ diyor aslen bu kararla. Maalesef sonuçta zararı dokunan çıkan Türkiye’nin saygınlığı oluyor.

“VİCDANLARI EZEN BULDOZER”

Hakan Altınay: Bu yansız adil bir mahkemenin verdiği kara değil, tam bir deli saçması! Bu kararın bizlere, ailelerimize verdiği zarar belli. Hukukun, adaletin, vicdanların üstünden buldozer şeklinde geçen bir karar. Fakat bir de Türkiye’nin itibarına verdiği büyük hasar var. Batı’da Türkiye’nin dostu olan, hiçbir karşılık beklemeden Türkiye’nin pozitif yönde imajı için çabalayan adların her biri bu ve buna benzer adaletsiz uygulamalar sebebiyle artık Türkiye’ye sırt çevirmiş durumda.

Kimden bahsediyorum Marti Ahtisaari, Thorbjorn Jagland. İnsan en oldukça buna üzülüyor. Savcı benim o dönemde Avrupa Birliği’ne yazdığım mektubu kanıt koymuş. Ne demişiz biz : ‘Aman Seyahat Direnişine karşı yaşanmış olan bu olumsuzlukları bahane edip Türkiye’nin AB sürecini durdurmayın’ diyoruz.

Bu sözler zor durumda bırakıyormuş Türkiye’yi. Şimdi iddia ediyorum hangisi daha oldukça zarar veriyor Türkiye’ye? Benim mektubum mu? Yoksa bizi mahkum eden bu adaletsiz yargı mı? Toplumun vicdanı ile bu kadar oynamamak lazım. Herkse herkesi sevmek zorunda değil fakat hepimiz her insanın hakkına hukukuna saygı göstermek zorunda. Ülkede bir hukuk güvencesi olması koşul.

“GURURLA GEZİ’Yİ SAVUNACAĞIZ”

Tayfun Kahraman: Bizim şahsımızda topluma yaşatılan bu zulme karşı duracağız. Bizi soyutlama koşullarında içeride tutmak isteseler de onurumuzla, gururumuzla Seyahat’yi savunmaya devam edeceğiz. Evimizi ziyaret ederek oldukça büyük dayanışma gösteren Kemal Kılıçdaoğlu’na ve bu haksızlığın karşısında susmayan tüm siyasetçilere teşekkür ediyoruz. Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu bizlere kuvvetli halde sahipleniyor. Teşekkür ediyoruz.

“BU MEMLEKET BU DELİ GÖMLEĞİNE SIĞMAZ”

Can Atalay: Bu kararlar susturmak korkutmak istedikleri Seyahat ruhuna hiçbir şey yapması imkansız. Beraber savaşım edeceğiz, beraber kazanacağız. Bu memleket, giydirmek istedikleri bu deli gömleğine sığmaz. Cumhuriyete haiz çıkacağız. Onu demokratikleştireceğiz. 100. Senesinde demokratik cumhuriyet 84 milyon olarak hepimizin birbirine armağanı olacak. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, İyi Parti lideri Meral Akşener’in ve öteki liderlerin bu hukuksuzluğa karşı durmasından, Seyahat’ye haiz çıkmasından mutluyuz.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir