Ormanlık alanlarda konaklayanlara 222 TL para cezası verilecek

Muğla Orman Yangınları ile Savaşım Komisyonu’nun yayımladığı karara nazaran, Orman İdaresi’nce belirlenen konak yerlerinden başka yerlerde geceleyenlere 222 TL yönetimsel para cezası verilecek.

Ormanlık alanlarda konaklayanlara 222 TL para cezası verilecek

Muğla ili düzeyinde oluşturulan Orman Yangınları ile Savaşım Komisyonu, tarafınca hazırlanan raporda; yaz sezonunda çıkan yangınların büyük bir bölümünün insanların dikkatsizlik ve kusurundan kaynaklanmakta olduğu belirtilerek “Orman içi ve kenarında yaşayan yurttaşlarımız yaz sezonu başlamadan ilkin orman yangınlarının önlenmesi mevzusunda Orman İşletme Müdürlükleri teknik elemanlarınca bilgilendirileceklerdir” denildi.

ÇÖPLÜK VE DEVLET ORMANI ARASINA 30 METRE GENİŞLİĞİNDE ŞERİT

Son yıllarda çıkan orman yangınlarının bir kısmının Büyükşehir Belediyesi ve öteki kurumlara ilişkin çöplüklerde çıkan yangınların ormana sıçramasıyla meydana geldiği vurgulanan komisyon sonucunda ek olarak “Büyükşehir Belediyesi ve öteki kurumlar, çöplük ile devlet ormanı içinde, mineral toprağın açığa çıkarıldığı 30 metre genişliğinde şeridin oluşturulmasını sağlayacak ve olası çöp yanması esnasında kurumlarca arazöz ve işçi bulundurularak yangın söndürülecektir” ifadesi de yer aldı.

ARAÇLARLA DEVRİYE GEZİLECEK

Alınan bir öteki karara nazaran ise; yazları yangına oldukca duyarlı ormanlık sahalarda nisbi nemin düşük, hava sıcaklığının ve rüzgârın fazla olduğu günlerde kolluk kuvvetleri ile beraber belirlenen güzergâhlarda araçlarla devriye gezilecek. Arazöz ve su tankerlerinin yoldan geçmesine engel olacak şekilde vasıta parkına izin verilmeyecek. Caydırıcı devriye hizmetleri Temmuz, Ağustos aylarında daha yoğun olarak yapılacak.

Bolu'da orman yangını İlginizi Çekebilir Bolu’da orman yangını

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir