Orman yangınında 3 milyon liralık vurgun iddiasında tutuklu 3 sanık tahliye oldu

10 Temmuz 2019da Dalaman kazasından çıkıp, Fethiyenin gezinsel Göcek Mahallesine kadar yayılan ve 17 saatte söndürülen orman yangınında 350 alanın zarar görmüş olduğu kayıtlara geçti. Yangınla ilgili yürütülen soruşturmada aslına bakarsak yanan bölgenin 1380 hektar alan olduğu ve kayıtlara geçirilmeyen 1030 hektarlık alanda kesimi meydana getirilen ortalama 4 bin çam ağacının ise Dalaman Karacaağaç Kalkınma Kooperatifi Başkanı ve Karacaağaç Mahallesi Muhtarı Vedat Karahan ile iş birliği yapılarak çeşitli illerde satılıp, parasının paylaşılmış olduğu bilgisine ulaşıldı.

Şüphelilerin düzmece nakliye raporu, kesim alanı haricinde genç ve nitelikli ağaçların kesilmesi, ormana ilişkin koylardaki işletmelerin usulsüz olarak kiraya verilmesi şeklinde usulsüzlükler yaptıkları da öne sürüldü. Usulsüzlükler sebebiyle kamu zararının ortalama 3 milyon lira olduğu kaydedildi.

4 AY SÜREN TEKNİK VE FİZİKİ TAKİBİN ARDINDAN 25 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI

Muğla İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin ortaya çıkardığı vurgunla ilgili yürütülen soruşturmada 4 ay devam eden teknik ve fiziki takibin peşinden geçen 29 Martta Ortaca Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde operasyon düzenlendi.

Operasyonda Dalaman Orman İşletme Müdürü Önder Mutlu, işletme şefleri Kadriye Ziraatçi ile Gökçe Şahin, Dalaman Karacaağaç Kalkınma Kooperatifi Başkanı ve Karacaağaç Mahallesi Muhtarı Vedat Karahan, Dalaman Karacaağaç Kalkınma Kooperatifi muhasebecisi Musa Kayanında aralarında bulunmuş olduğu 25 şahıs gözaltına alındı. Şüphelilerin ev ve iş yerlerindeki aramalarda bilgisayar, evrak ve dijital materyallere el koyuldu.

20 ŞÜPHELİ SERBEST KALDI

Gözaltına alınan 25 şüpheliden 20si, jandarmadaki ifadelerinin peşinden savcılığın talimatıyla özgür bırakıldı. Öteki 5 şüpheli de 1 Nisanda adliyeye sevk edildi. Klasörler dolusu evrak da jandarma personelince adliyeye taşındı.

Şüphelilerden muhtar Vedat Karahan, Dalaman orman işletme şefleri Kadriye Ziraatçi ve Gökçe Şahin, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Önder Mutlu ve Musa Kaya ise adli denetim şartıyla özgür bırakıldı.

TUTUKLU 3 SANIK ADLİ KONTROL ŞARTI İLE TAHLİYE OLDU

Tutuklu sanıkların avukatının yapmış olduğu itirazı değerlendiren Ortaca Barış Ceza Hakimliği Gökçe Şahin, Kadriye Ziraatçi ve muhtarı Vedat Karahanın kafi delilin toplanması sebebi öne sürülerek bugün adli denetim şartı ile özgür bırakılmasına karar verdi. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir